Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Majówkowe atrakcje dla turystów przygotowano w Ogrodzieńcu i Olsztynie

Facebook Twitter

Walki rycerskie, pokazy konne, wieczór z duchami i szczątki praczłowieka w jaskini - to niektóre propozycje imprez na długi weekend majowy w zamkach w Ogrodzieńcu i Olsztynie. Gdzie warto zajrzeć jeszcze w te dni? 

Majówkowe atrakcje
fot.fb/Zamek Ogrodzieniec

Majówkowe atrakcje

Na „Majówkę pełną historycznych wydarzeń” zaprasza dyrektor zamku Ogrodzieniec Marek Gądek. Już w środę 1 maja o godzinie 15.30 pokazy walk rycerskich. Z kolei 3 maja, o tej samej porze pokazy konne husarii – jednej z najlepszych XVII-wiecznych jazd w ówczesnej Europie. Również 3 maja podczas wieczoru z duchami przewodnik oprowadzi w nocy grupę turystów po obiekcie i opowie zamkowe legendy. Na zakończenie długiego weekendu jeszcze pokaz mody historycznej. Nowością jest wystawa o produkcjach filmowych, które były kręcone na zamku Ogrodzieniec.

Większej liczby turystów spodziewają się także w ruinach zamku Olsztynie?

Tak, szczególnie po zakończonych pracach archeologów. Odrestaurowana baszta też przyciąga zwiedzających, zapewnia zarządzający zamkiem i prezes Fundacji Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie Włodzimierz Nabiałek. Są trzy poziomy, m.in. wystawa muzealna, sala konferencyjna oraz koło, którym wyciągano wodę. Oprócz tego w jaskini przy baszcie, w której archeolodzy znaleźli szczątki neandertalczyka oraz zwierząt sprzed 40 tys. lat. Szczątki oraz narzędzia krzemienne zostały tutaj wystawione dla turystów. Będzie ich wkrótce więcej, nie wszystkie znaleziska po konserwacji zostały udostępnione. Wystawa będzie więc wzbogacana.

fot.fb/Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec został wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to największy i najbardziej rozpoznawalny obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek w Olsztynie (koło Częstochowy) był jedną z największych tego typu budowli położonych na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie są to malownicze ruiny z charakterystyczną, częściowo zachowaną, kamienno-ceglaną wieżą.

Mianem Orlich Gniazd określane są dawne jurajskie fortyfikacje – zamki lub ich ruiny m.in. w Korzkwi, Ojcowie, Sułoszowie, Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Podzamczu, Morsku, Bobolicach, Mirowie oraz Olsztynie. Łącznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się pozostałości ponad 20 zamków – kiedyś strzegących granicy Królestwa Polskiego. Szlakiem Orlich Gniazd nazywany jest czerwony szlak turystyczny o długości ponad 160 km, łączący Kraków z Częstochową poprzez atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym część dawnych warowni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024