Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wartostrada dla rowerzystów poprowadzi przez kilka województw. Nasze gminy podpisały już porozumienie

Facebook Twitter

W Częstochowie podpisano umowę partnerską w sprawie budowy drogi rowerowej nr 17, która prowadzić będzie przez cztery województwa.

Wartostrada dla rowerzystów
fot.mat.prasowe

Wartostrada dla rowerzystów

Na obszarze naszego subregionu przebiegać ma przez gminy: Kłomnice, Mstów, Częstochowę, Olsztyn, Żarki i Niegowę:

Wojciech Ostaszewski: Droga rowerowa numer 17, przebiegająca przez subregion północny o długości ponad 70 km, myślę, że czas realizacji to jest około dwóch lat, no i szacujemy taki koszt koło 30 mln zł, w tym dofinansowanie, myślę, że około 80%  będzie ze środków unijnych. To jest jedna z trzech inwestycji w ogóle na terenie subregionu północnego taka duża rowerowa, oprócz drogi 6 i 609 chyba pierwsza inwestycja tego typu, bo ponad 30 kilometrów będzie szła przez całą Częstochowę i spajała północ Częstochowy z południem, z pozostałymi gminami.

Zapowiadał u nas dyrektor Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Wojciech Ostaszewski. To tzw. Wartostrada, która połączy w naszym rejonie sześć gmin, ma rangę ogólnopolską. Poprowadzi wzdłuż rzeki Warty od granicy ze Słowacją. Przecina oprócz województwa śląskiego, także: łódzkie, wielkopolskie i lubuskie:

Mariusz Rembak: Na terenie naszej gminy ścieżka przebiegać będzie Szlakiem Orlich Gniazd pomiędzy dwiema najbardziej charakterystycznymi budowlami naszej gminy, są to zamki w Mirowie i w Bobolicach, po czym będzie przemieszczać się w kierunku sąsiedniej gminy Żarki. Długość planowanej ścieżki to około trzy kilometry. Bardzo malownicze tereny, dużo pięknych krajobrazów, które można zobaczyć i bardzo się z tego powodu cieszymy, że uczestniczymy w projekcie, który łączył będzie tak wiele gmin i to nie tylko na szczeblu naszego subregionu, ale praktycznie kilku województw, bo rzeczywiście plany są o wiele bardziej ambitne, wykraczające poza nasze gminy.

Mówi wójt gminy Niegowa Mariusz Rembak. Trasa, choć rowerowa może przyczynić się nie tylko do rozwoju turystyki, ale i lokalnej komunikacji. Wartostrada w naszym województwie obejmie 78 km dróg rowerowych, z czego 48 km to drogi nowo wybudowane. Pozostała część zostanie zrewitalizowana. Partnerem w projekcie w zakresie edukacyjno – promocyjnym została Częstochowska Organizacja Turystyczna:

Paula Wypych: Będziemy promować zdrowy tryb życia, będziemy promować jazdę na rowerze oraz zrównoważone środki transportu. Będziemy edukować społeczność lokalną mieszkańców Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, również pracodawców, samorządy oraz turystów, którzy nas odwiedzają do tego, aby zwiedzali nasz region na rowerze, aby odkrywali Częstochowę i nasz region na nowo, ponieważ trasy, które powstaną, będą przejeżdżały często przez jeszcze nieodkryte miejsca. Bardzo się cieszymy na realizację tego projektu.

Zapewnia Paula Wypych z Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Wszystko ma być gotowe do 2026 roku. Liderem projektu jest Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego, a unijne dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024