Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rower miejski wraca, nowocześniejszy, zmodernizowany, z nowymi funkcjami, to 240 jednośladów dla cyklistów

Facebook Twitter

W tym sezonie przesiadamy się na rowery IV generacji. Ruszył jak zwykle z początkiem kwietnia system rowerów miejskich w Częstochowie. Ich wypożyczaniem zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Nextbike. To znany już naszym cyklistom operator.

Rower miejski
fot.czestochowa.pl

Wprowadzonych zostało kilka nowości, które poprawią funkcjonowanie rowerów:

Łukasz Kot: Przede wszystkim rowery zostały odnowione, wyremontowane, więc de facto każdy z nas otrzymuje nowy rower. Można go oddać poza stacją i potem ponownie wypożyczyć. Więc wydaje mi się, że ta prośba, o której mówili, często chowanie, że chcieliby, żeby rowery były bardziej elastyczne, została spełniona. A dzięki temu, że jest to ograniczone pewną opłatą dodatkową za pozostawienie roweru poza stacją, nie będziemy mieć problemu hulajnog, które czasami stoją w dziwnych miejscach. Tutaj jednak jak ktoś rower zostawi, to zapłaci większą opłatę, ale z drugiej strony ktoś ten rower może na miejsce odstawić i wtedy pozyska bonus pięciu złotych.

Mówi Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług Komunalnych, odpowiedzialny za nadzór nad rowerami miejskimi.

Rower miejski  fot.czestochowa.pl

Użytkownicy powinni docenić jednoślady, które trafiają na nasze drogi w tym roku. Od tego sezonu skorzystamy bowiem z rowerów 4 generacji:

Jakub Giza: Rowery różnią się dwoma zasadniczymi elementami. Po pierwsze, z tyłu roweru pojawiła się elektroniczna blokada. Z przodu nowy rodzaj kosza z panelem fotowoltaicznym, który doładowuje elektronikę roweru po to, aby rower był jeszcze bardziej niezależny od zewnętrznych źródeł zasilania, aby te baterie w blokadzie działały jak najdłużej. Plusem niewątpliwie jest także to, że w tym sezonie wzrosła liczba rowerów. Mamy 26 stacji i 240 rowerów na terenie Częstochowy.

Jak informuje Jakub Giza, przedstawiciel operatora, to nie tylko większa liczba, ale i lepsza jakość wypożyczanych dwóch kółek.

Rower miejski  fot.czestochowa.pl

Samorząd ciągle namawia nas, aby zostawić samochód i przy wiosennej czy letniej pogodzie korzystać z miejskich rowerów. W dużej liczbie są zupełnie nowe:

Jakub Giza: Bardzo ekologiczne podejście miasta Częstochowy, która w 2017 roku zakupiła flotę blisko 200 rowerów. Wybraliśmy najlepsze 100 sztuk z tej floty, przystosowaliśmy je do działania w czwartej generacji, natomiast kolejne 140 rowerów dostarczył operator. Podstawowym kryterium była ich sprawność i bezpieczeństwo użytkowników. Każdy rower funkcjonujący w systemie został sprawdzony, przetestowany i można bezpiecznie ruszać na nim w podróż.

Przypomnijmy, że będziemy mogli wypożyczać i oddawać rowery poza stacjami dokującymi, a także korzystać ze zmodernizowanych pojazdów zabieranych z 26 stacji rozlokowanych w mieście. Szczegóły jak działa system, znajdziecie w aplikacji i na stronie poświęconej częstochowskim rowerom miejskim.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj