Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W weekend sięgnij po książkę! Polecamy kolejne tytuły!

Facebook Twitter

Przed nami weekend! Kolejny raz namawiamy naszych czytelników i słuchaczy do sięgnięcia po książkę. Tym razem o polecenie kilku ciekawych tytułów poprosiliśmy Roberta Jasiaka z akcji społecznej "Wspieraj Kulturę".

Radio JURA: Jesień kojarzy się z książką, dzień krótszy, wieczory dłuższe, nie chce się wychodzić z domu zbyt często. Warto sięgnąć po książkę. Co byś polecił – czy to z nowości, czy ze swoich ulubionych?

„Informacja zwrotna”

Nie są to może nowości, ale to książki, które warto mieć w swojej bibliotece, bo poruszają różne problemy. One dają i trochę relaksu, ale również powody do refleksji. Jedną z pierwszych książek, które chciałbym Państwu polecić, to książka Jakuba Żulczyka „Informacja zwrotna”. Jest to książka, która traktuje o trudnym problemie – chorobie alkoholowej, która jest pomijana często w naszym społeczeństwie. Jak się okazuje, 1 na 10 osób w naszym kraju ma problemy alkoholowe. Jest to cała, złożona historia. Oprócz tego, jak wygląda choroba alkoholowa, jak na tym cierpi rodzina, najbliższe otoczenie i również osoba, która z tą chorobą się zmaga, a nie jest do końca tego świadoma, i jaką krzywdę wyrządza alkohol – można na to spojrzeć z szerszej perspektywy, ale również o kłopocie, który został trochę przemilczany – o kłopocie reprywatyzacji kamienic w Warszawie. Jest również ta historia naświetlona, że w naszym kraju ludzie zmagali się z takimi problemami, teraz we współczesnej Polsce. Warto, żeby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało.

„Około Północy”

Kolejna książka to ballada noir Mariusza Czubaja „Około Północy”. Jest mi bardzo bliska ze względu na to, że jest to bardzo dobry pisarz nagradzany nagrodą wielkiego kalibru, najważniejszą nagrodą, jeśli chodzi o powieści kryminalne w Polsce. Sama ta książka opowiada historię kontrabasisty, który w Warszawie po śmierci Krzysztofa Komedy przeżywa różne przygody. Jest to naprawdę dobrze skonstruowana powieść. Oprócz tego, że poznajemy środowisko jazzowe, jak wyglądał jazz w tamtych latach, coś co jest związane z naszym miastem – Częstochową, z naszym cyklem koncertów, wtedy można również spojrzeć inaczej na samą muzykę jazzową – jak ona wyglądała w tamtych latach, ale również zobaczyć Warszawę, świat z tamtych lat. Nie jest to zbyt długa książka. Myślę, że w dwa wieczory uda się ją skończyć i później dzięki niej zacząć słuchać muzyki jazzowej bądź sięgnąć po inne powieści tego znakomitego pisarza, jakim jest Mariusz Czubaj.

„Fale”

Trzecia propozycja trochę lżejsza, jest to powieść graficzna. Nie bójmy się użyć słowa komiks. Komiks „Fale” AJ Dungo – historia wspaniałej, młodzieńczej miłości, niestety z tragicznym finałem, ale tego się Państwo dowiedzą z kart tej powieści. Grafiki są w tej książce naprawdę są powalające. Książka jest również o historii surfingu z Kalifornii, na Hawajach, jak powstawał surfing, jak to wszystko się kształtowało, jak zostało zawłaszczone przez subkulturę z innych miejsc niż tylko Hawaje. Jak wiadomo, surfing jest uprawiany tam, gdzie są fale, nawet czasem w Polsce w okresie zimowym. Jest kilku mocnych zawodników, którzy – gdy pada śnieg i Bałtyk ma około 12 stopni – surfują, bo są fale w niektórych miejscach. Jest też tam sporo deskorolki i o tym jak to w pewnym stopniu wiąże się z surfingiem. Po przeczytaniu tej książki od 2 lat jeżdżę na deskorolce po ulicach naszego miasta. Mamy potwierdzenie tej tezy, że literatura ma wpływ na nasze życie.

„Czerwony kłopot”

Ostatnia książka to książka dla najmłodszych. Dbając o tych najmłodszych, polecam książkę „Czerwony kłopot”. Jest książka pani Joanny Strękowskiej, która mówi o emocjach młodzieńca, który zostaje wysłany do przedszkola. Dzięki książce dowiemy się, jak rozmawiać z naszymi dziećmi. Ona nas edukuje, jeśli ktoś jest młodym rodzicem, jest jego pierwsze dziecko albo kolejne – jak rozmawiać o kłopotach, jak ktoś się czerwieni, jak prowadzić narrację z dzieckiem i do tego są znakomite ilustracje.

– z Robertem Jasiakiem z „Wspieraj Kulturę” rozmawiał Paweł Stępniewski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024