Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co warto poczytać w święta i nie tylko? Zerkamy do biblioteki

Facebook Twitter

W okresie świątecznym, kiedy zimowy nastrój wprowadza nas w magiczną atmosferę, warto zastanowić się, po jakie książki sięgamy najchętniej. Czy są to tytuły związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia, czy może klasyki literatury? A co czytać dzieciom i jak zachęcić je do czytania? 

Co warto poczytać w święta
fot/Nietjuh/pixabay

Co warto poczytać w święta?

Czytanie książek, to nie tylko przyjemność, ale i sposób na rozwijanie umysłu. W dobie Internetu, kiedy mamy dostęp do szybkiej rozrywki i informacji, książki wciąż mają swoje niezastąpione miejsce. Czy w okresie świątecznym chętnie zaglądamy do biblioteki?

Olga Kowcz: Okres świąteczny sprzyja do wypożyczania tematycznych książek i to niezależnie od wieku. Książki przede wszystkim nastrajają, dają jakąś nadzieję, wzruszają, uczą. Wraz z bohaterami zastanawiamy się nad tym, co jest w życiu ważne. Dobra książka świąteczna to również taka, która wzbudza w nas życzliwość i sprawia, że zaczynamy wierzyć w dobro.

Świąteczny nastrój to coś więcej niż tylko lampki, gorąca czekolada i pieczone pierniczki. To również odpowiednia lektura, która wprowadzi nas w ten wyjątkowy, bożonarodzeniowy klimat. Czy czytelnicy stawiają na książki związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia?

Książki tematyczne, zwłaszcza te o charakterze świątecznym, cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci w każdym wieku

– mówi pracownica biblioteki:

Olga Kowcz: Ta tematyka jest bardzo wdzięczna, można ją ugryźć pod kątem przekazania tradycji, zapoznania z tradycjami z innych państw. Dodatkowo w większości są to książki z dobrym zakończeniem, gdzie dobro zawsze zwycięża zło, a problem, z którym mierzy się główny bohater, ma pozytywne rozwiązanie.

Chcemy, aby okres przedświąteczny był dla nas radosnym oczekiwaniem, pełnym ciepła i spokoju. A co może być lepszym towarzyszem tych chwil niż dobra książka? Zatem jaka lektura będzie najlepszym wyborem dla tych najmłodszych czytelników.

Może książka z okienkami lub o zwierzętach będzie dobrym pomysłem

– poleca nasza rozmówczyni:

Olga Kowcz: Wśród najmłodszych dobrze sprawdzają się książki z okienkami, czy to o świętach, czy o sportach zimowych. Do głowy przychodzą mi książki Anity Głowińskiej z serii „Kicia Kocia”. Jeżeli chodzi o dzieci nieco starsze, to lubią zimowe pozycje z serii „Zaopiekuj się mną”, gdzie to zaginione, samotne zwierzę potrzebuje pomocy i ją uzyskuje, tę pozycje dobrze kształtują wrażliwość.

 

Czytanie dzieciom to nie tylko bajki na dobranoc. To momenty, które pozwalają na rozwijanie wrażliwości, wyobraźni i systemu wartości naszych pociech. To nie tylko treść. To proces, który pozwala na spędzenie miłego czasu z dzieckiem, pogłębienie wzajemnej więzi, rozbudzenie ciekawości świata. Dzięki bajkom, komiksom i książeczkom kreatywnym, dzieci uczą się nowych słów i ich znaczeń, a jednocześnie świetnie się bawią. To także czas spędzony razem:

Olga Kowcz: Może będzie to frazes, ale czytanie łączy pokolenia, to jest chwila pomiędzy rodzicem a dzieckiem, dziadkami a wnukami, jest to poświęcenie mu czasu oraz uwagi, co wzmacnia więzi. Dodatkowo można poprzez lekturę uwrażliwić na jakiś temat, coś wytłumaczyć, ale przede wszystkim najważniejsze – jest to wspólnie spędzony czas.

Czytajcie, odkrywajcie, zanurzajcie się w świątecznych opowieściach i pozwólcie, aby magia Bożego Narodzenia zagościła w waszych domach na dobre. Bo przecież to właśnie książki potrafią najlepiej przenieść nas w inny świat, pełen ciepła, miłości i radości. A czyż nie o to właśnie chodzi w świętach?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj