Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Drogie akademiki. Jak wygląda sytuacja w Częstochowie?

Facebook Twitter

Rosnące ceny dają się wszystkim we znaki. Poczują to w portfelach również studenci, którzy rozpoczynają rok akademicki.

Drogie akademiki

Studenci narzekają na drogie akademiki

W Częstochowie zapłacą więcej za pokoje w domach studenckich. Stawki wzrosły od kilkunastu do nawet 20% zarówno w akademiku UJD, jak i w miejscach noclegowych Politechniki.

Katarzyna Brendzel-Skowera: Koszty zakwaterowania w domach studenckich Politechniki Częstochowskiej wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale jest to na poziomie 10%. Ceny wahają się w zależności od rodzaju pokoju, bo w akademikach dysponujemy pokojem jednoosobowym, dwuosobowym, a także pokojami rodzinnymi. I tutaj, patrząc na ceny, obecne wahają się od 500 do 900 złotych. 500 dla pokoju jednoosobowego, a 900 na to już dla pokoju rodzinnego.

Mówi Katarzyna Brendzel-Skowera, rzecznik z Politechniki Częstochowskiej. W domu studenckim „Skrzat” należącym do Uniwersytetu Jana Długosza, ceny również są wyższe w porównaniu do ubiegłego roku.

Marek Makowski: Od 1 września 2023 r. obowiązuje nowy cennik, za miejsce w pokoju jednoosobowym aktualna opłata wynosi 590 zł, natomiast za miejsce w pokoju dwuosobowym odpowiednio wynosi 490 złotych za miesiąc. Niestety musieliśmy wprowadzić taką podwyżkę. Podwyżka jest uzasadniona rosnącymi kosztami utrzymania oraz inflacją.

Argumentuje Marek Makowski, rzecznik UJD. Więcej w tym roku muszą wydać studenci, a czy już kalkulują koszty, jakie przed nimi na częstochowskich uczelniach?

Podjęcie studiów dla młodych ludzi to często niekończąca się lista kosztów i rosnących wydatków. Podręczniki, materiały biurowe, zakwaterowanie i bieżące utrzymanie. Studiujący w Częstochowie dowiedzieli się, że od października dotknie ich nowy cennik, choć nadal pokój w akademiku jest tańszy niż na rynku wynajmu mieszkań.

Ceny akademików idą w górę już kolejny rok z rzędu, o ocenę sytuacji pytaliśmy częstochowskich studentów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj