Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uczniowie TZN-u zatańczyli poloneza na zagranicznym wyjeździe. Po Grecji zawieźli naszą tradycję też do Czarnogóry

Facebook Twitter

Przyszłoroczni maturzyści z TZN-u zatańczyli poloneza na zagranicznym wyjeździe. Tak było na południu Europy, m.in. w Czarnogórze, podczas jednej ze szkolnych wypraw.

TZN
Fot. facebook.com/tznczestochowa

TZN – uczniowie tańczyli poloneza na zagranicznym wyjeździe

Chodziło o integrację uczniów, otwartość, ale i kreatywne wyzwania, które stawia im nauczyciel historii:

Jarosław Foltyński: Teraz tańczyli w Budvie w Czarnogórze, a pierwszy raz tańczyli w Grecji w 2022 roku we wrześniu i mam nadzieję, że to stanie się tradycją. Zatańczyli go podobnie jak ostatnio, czyli dobrze. Niestety w Grecji nie mogliśmy wybrać miejsca, które byśmy chcieli. Natomiast tutaj trafiło na miejsce takie bardzo historyczne, takie dosyć centralne, bo tańczyli na głównym placu w Budvie pod tą twierdzą, wobec tego tam mnóstwo turystów itd. To dla nich też niezapomniane wrażenia i myślę, że nie zapomną tego poloneza.

– mówi Jarosław Foltyński, nauczyciel historii w Technicznych Zakładach Naukowych i Liceum im. Traugutta.

To coś więcej niż tylko wykonanie poloneza, słyszymy od częstochowskich uczniów:

Mateusz: Myślę, że jest to świetna okazja do przedstawienia naszej kultury. Trochę zaciekawiło to turystów do poczytania o naszym kraju czy zainteresowania się tematem, bo jednak jest to ciekawa inicjatywa i nieczęsto spotykana na innych wyjazdach.

Wkitoria: Nasza widownia to głównie raczej byli turyści. Myślę, że byli zaskoczeni całym widowiskiem, bo dla nas na pewno było dużym przeżyciem, ponieważ w innym kraju mieliśmy okazję zatańczyć.

Martyna: Ja miałam okazję być pierwszą parą z moim partnerem, więc to się wiązało z bardzo dużym stresem. Aczkolwiek wszystko się dobrze udało i naprawdę myślę, że wszyscy jesteśmy z tego dumni

– o swoich wrażeniach mówili nam: Mateusz, Wiktoria i Martyna. Takie wyprawy mają ich nie tylko uczyć, ale też otwierać na innych. Przedsięwzięcie pozwala również dzielić się naszą historią i kulturą. Dlatego podczas wyjazdów na uczniów zawsze czeka wiele zadań i gier terenowych:

Wiktoria i Martyna: W każdym mieście były jakieś charakterystyczne budynki i zabytki. Mieliśmy za zadanie je odnaleźć i zrobić sobie z nimi zdjęcia. To też była bardzo fajna zabawa. Oprócz tego różnorodne quizy również z historii Czarnogóry.

Mateusz: Mieliśmy spore szanse na wykazanie się umiejętnościami matematycznymi, jak i kreatywnością poprzez te rebusy, zadania matematyczne. Również dzięki tym zadaniom, w których mieliśmy robić zdjęcia sobie nawzajem, odkryliśmy wiele ciekawych miejsc w Czarnogórze, w Albanii.

– dodają uczniowie częstochowskiego TZN-u. Wszystko wskazuje na to, że kolejne szkolne wyprawy będą równie urozmaicone, zapowiadają pedagodzy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj