Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy plastikowe opakowania na żywność szkodzą? Dietetyczka radzi

Facebook Twitter

Czy plastikowe opakowania na żywność szkodzą? Dietetyk z Częstochowy radzi: zwracajmy uwagę na kupowane produkty żywnościowe, bo puszki i opakowania plastikowe nie są najlepszym rozwiązaniem...

Czy plastikowe opakowania na żywność szkodzą?

Czy plastikowe opakowania na żywność szkodzą? Okazuje się, że tak. Dlatego dietetyk z Częstochowy radzi: zwracajmy uwagę na kupowane produkty żywnościowe, wybierajmy przede wszystkim podczas zakupów artykuły w „zdrowych” opakowaniach. W tym roku zmieniła się norma Bisfenolu A w puszkach czy plastikach, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Ponieważ to substancja szkodliwa dla naszego zdrowia, powinniśmy jej unikać.

Małgorzata Stanior: Bisfenol A znajduje się w wielu opakowaniach, ale nie tylko jeśli chodzi o puszki, ale również plastikowe butelki, ale również smoczki dla dzieci, butelki plastikowe czy rękawy do pieczenia. Bisfenol A jest substancją rakotwórczą, która dostaje się do naszego organizmu poprzez spożywanie żywności, która jest zanieczyszczona tą toksyną, a jako toksyna wpływa negatywnie na nasz organizm. Przede wszystkim kumuluje się w organizmie w łonie matki, przechodząc przez łożysko.

Czy plastikowe opakowania na żywność szkodzą? Czy zawierają szkodliwe związki?

Mówi częstochowska dietetyk kliniczna Małgorzata Stanior. Bisfenol A znajduję się na przykład we wnętrzu puszek z żywnością, a producenci powinni zgodnie z nową opinią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, zmniejszyć jego ilość o połowę. Nadmierna ilość tej substancji może przyczyniać się do poważnych chorób, w tym nowotworów…

Małgorzata Stanior: Jest większe ryzyko wystąpienia tych jednostek chorobowych, a żeby go uniknąć, wystarczy tak naprawdę produkty puszkowe czy produkty, które znajdują się w plastikowych opakowaniach zamienić na szklane. Zamiast kupować kukurydzy w puszce, wystarczy kupić kukurydzę w słoiku czy w jakimś innym szklanym opakowaniu, które będzie pozbawione właśnie tej substancji toksycznej, która kumuluje się w naszych narządach.

Zamiast kukurydzy w puszcze – wybierz w słoiku

Niewielkie ilości tej substancji mogą migrować do żywności, wpływ Bisfenolu A na zdrowie człowieka jest od lat przedmiotem debaty naukowej. Dlatego w 2023 zdecydowano znacznie zmniejszyć jego dopuszczalne normy…

Małgorzata Stanior: Firmy produkujące zawsze znajdą obejście do tego typu rzeczy, aczkolwiek zmieniła się norma, która będzie obowiązywała. W tej chwili norma to jest 0,2 nanograma na kilogram masy ciała, to jest o 20 tysięcy jednostek mniejsza dawka dopuszczalna niż była jeszcze rok temu. W zasadzie wszystkie opakowania, które zawierają się w tych puszkach czy opakowaniach są do wymiany, bo jest to ogromna różnica. To nie jest kwestia jednej dziesiątej.

Radio Jura: Czyli powinniśmy wkrótce zobaczyć zmiany na półkach w sklepach…

Małgorzata Stanior: Tak powinno być, ale czy będzie, to zobaczymy tak naprawdę, bo myślę, że producentom nie jest na rękę tego typu zmiana.

Z dietetyk kliniczną Małgorzatą Stanior rozmawiał Mariusz Osyra. Należy wkrótce oczekiwać dalszych konsekwencji dla branży spożywczej, ocenia nasz ekspert. Tymczasem warto zmieniać nawyki podczas codziennych zakupów i wybierać odpowiednio pakowaną żywność.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj