Projekt Miła 18 w I Liceum w Częstochowie. O getcie, historii miasta, dramatach
"Miła 18" to projekt edukacyjno-historyczny, w którym wzięli udział uczniowie I Liceum w Częstochowie. Najpierw pojechali do stolicy, gdzie zapoznali się z historią getta warszawskiego, a potem zdobywali wiedzę o getcie w naszym mieście.
Projekt Miła 18 w I Liceum w Częstochowie
Uczniowie wzięli udział w warsztatach archeologicznych, które być może rozbudzą wśród licealistów większe zainteresowanie naszą historią
– mówiła nam Izabela Sobańska –Klekowska z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Izabela Sobańska – Klekowska: Zainteresowali się historią getta częstochowskiego, poznali jego historię, poznali miejsca dotyczące getta w Częstochowie i mieli przy okazji wykłady na ten temat. Mieli spotkanie z panem Wiesławem Paszkowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Opowiedział im o getcie, o całej historii i tym sposobem zamknął się taki cały cykl edukacyjny, a później zrobili prace kolaże, które mówiły o częstochowskim getcie.
I Liceum w Częstochowie – warsztaty dla licealistów
Warsztaty dla licealistów zostały zorganizowane na terenie getta warszawskiego. Uczniowie mogli pracować z zachowanymi z II wojny światowej artefaktami. Zdjęcia tych pamiątek można obejrzeć na wystawie w Muzeum Częstochowskim. – To była żywa lekcja historii – mówi Joanna Piątkowska, nauczycielka historii w I L.O. im. Juliusza Słowackiego.
Joanna Piątkowska: Wydobyto z ziemi przedmioty codziennego użytku, które w czasie, kiedy getto było niszczone, po prostu zostały zasypane. I one właśnie bardzo dokładnie obrazują życie w getcie i takie zwykłe, codzienne potrzeby – a przykład znaleziono puderniczkę, która miała jeszcze puder, różnego rodzaju narzędzia, których używali robotnicy w getcie, puszki, w których przechowywano dokumenty i to wszystko można było dotknąć. Młodzież miała to wszystko w rękach, oni to opisywali, oglądali, doświadczali takiej żywej historii.
Młodzież w I Liceum w Częstochowie pod wrażeniem
Młodzież z projektu „Miła 18″ także zachowała bezcenne historycznie wspomnienia:
Mieliśmy okazję pracować z różnymi artefaktami, mogliśmy ich dotknąć, obcować z tymi obiektami, które znaczyły dużo dla tych wszystkich ludzi, którzy przeżywali w tamtym okresie niewyobrażalny koszmar.
– mówili nam uczniowie.
O swoich wrażeniach z obcowania z historią opowiadały licealistki ze Słowackiego. Projekt realizowany był przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów oraz Muzeum Getta Warszawskiego. To już kolejny projekt tego typu, w który angażuje się częstochowskie liceum.
Czytaj także: