Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uchodźcy w budynku Huty Częstochowa. Utworzono ponad 100 miejsc noclegowych

Facebook Twitter

Ukraińscy uchodźcy zamieszkają w byłym budynku biurowym należącym do częstochowskiej Huty. Zakład przekazał miastu do wykorzystania w tym celu nieruchomość znajdującą się przy ul. Koksowej 3. W ostatnich dniach pomieszczenia zostały zaadoptowane na potrzeby mieszkalne.

Pierwsi lokatorzy właśnie się wprowadzają:

Bardzo duże podziękowania dla miasta za współpracę, za zorganizowanie pomocy dla osób, które przechodzą traumę w związku z sytuacją na Ukrainie. Bardzo jesteśmy wdzięczni za to, że ta współpraca doszła wreszcie do skutku, że teraz można przywitać uchodźców w tym budynku

– mówi Krishnamoorthy Venkatasubramanian – dyrektor częstochowskiej Huty. Magistrat od pewnego czasu szukał miejsca dla zapewnienia tymczasowego zakwaterowania. Z uwagi na duże grupy przybywających uchodźców, przepełniła się posiadana baza noclegowa:

Miasto zakwaterowało w obiektach noclegowych ponad 500 osób, ale ponieważ pobyt w niektórych z obiektów noclegowych nie może być już dłużej świadczony, bo są podjęte wcześniej rezerwacje, a także zmieniły się zasady udzielania pomocy, bo zmieniły się zasady związane z kosztami, to szukaliśmy obiektów zbiorowego zakwaterowania. Tutaj bardzo serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi, bo pomocną dłoń wyciągnęła do nas w tym zakresie huta, która zaoferowała możliwość wykorzystania budynku przy ul. Koksowej 3.

Teraz pojawiły się dodatkowe szanse na podjęcie przybyszy zza granicy, mówi prezydent Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk. W budynku przygotowano 104 miejsca noclegowe dla uchodźców wojennych:

Całością gospodarzem tego obiektu przekazaliśmy firmie zewnętrznej, do tego oni są przygotowani, do obsługi osób. Część obiektu przyjęli ode mnie. W drodze dostawa lodówek, pralek, wieszaków do suszenia, czajników i innego drobnego sprzętu AGD. Jest hydraulik, robi jeszcze ostatnie przyłącza, żeby to wszystko było przygotowane do przyjęcia wszystkich

– dodawał Cezary Kubiak z Urzędu Miasta. Od poniedziałku (28.03.) miejsca zajmują już uciekający przed wojną obywatele Ukrainy.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lutego 2023