Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tysiąc wniosków z propozycjami do realizacji w nowym Budżecie Obywatelskim

Facebook Twitter

Miasto uruchomiło w tym roku specjalną, nową platformę dla częstochowian. Pojawiło się jeszcze więcej mieszkańców aktywnych na tym polu niż przed rokiem.

Wbrew pozorom spowodowane epidemią opóźnienia w przygotowaniu zasad budżetu oraz nowe narzędzia internetowe, pomogły sprawie.

Wyjątkowo w tym roku rekordowa liczba – prawie 1000 wniosków złożonych jako pomysły do Budżetu Obywatelskiego, także mam nadzieję, że to przyjazność naszej platformy. Też wynika to z faktu, że w tym roku ten proces wyłącznie online. Zastanawialiśmy się nad tym, czy ta forma nie spowoduje zmniejszenia tych pomysłów a tu okazuje się, że jest zdecydowany wzrost. 

– mówi Agata Wierny, koordynująca budżet obywatelski w Częstochowie od lat. Ostateczną listę zadań, które zostaną poddane głosowaniu poznamy 13 listopada, najbliższe tygodnie zajmie urzędnikom weryfikacja zgłoszonych pomysłów. Czasu jest na to mniej niż zwykle…

Skoro więcej wniosków, więcej potrzeb to ta weryfikacja będzie trudniejsza i dłuższa?

Będzie krótka, gdyż zaczynaliśmy w tym roku znacznie później ze względu na pandemię. Na początku nie było w ogóle wiadomo, jak losy Budżetów Obywatelskich się potoczą. Zwykle my nabór wniosków mamy w maju i czerwcu, przez wakacje trwa weryfikacja. W tym roku nabór rozpoczął się w sierpniu i w tej chwili mamy krótki czas na to, żeby te wnioski weryfikować a tych wniosków jest znacznie więcej, także przed urzędnikami ciężki czas. 

– pytał Agatę Wierny z Urzędu Miasta – Mariusz Osyra. Głosowanie będzie trwało od 16 do 25 listopada. Głosujemy tylko w formie elektronicznej, co ważne wystarczy mieć ukończone 13 lat.

W tej chwili weryfikacja. Natomiast głosowanie będzie później niż w zeszłym roku, będzie w listopadzie i ogłoszenie wyniku początek grudnia. Ze względu właśnie na Covid musieliśmy przesunąć cały ten proces, zaczęliśmy później i skończymy trochę później. 

Przed właściwym głosowaniem, listę zaakceptowanych wniosków, które będą mogli wskazywać częstochowianie znajdziemy na stronach internetowych budżetu obywatelskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj