Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Budżet obywatelski w Częstochowie: Biblioteka walczy o środki na nowości wydawnicze

Facebook Twitter

To dla nas spory zastrzyk gotówki. Możemy kupić nowości wydawnicze - słyszymy w bibliotece. Budżet obywatelski w Częstochowie na ostatniej prostej.

Budżet obywatelski w Częstochowie
fot czestochowa.pl

Czy zagłosowałeś już w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Częstochowie? Na głosowanie poświęcisz tylko chwilę, a z efektów będziesz cieszyć się przez kolejne lata. Tymi słowami zachęca do wzięcia udziału w głosowaniu częstochowski magistrat. Na głosy czeka ponad pół tysiąca projektów. Zadania dotyczą także m.in. biblioteki im. Biegańskiego…- Potrzebujemy nowych książek – mówi Karolina Ficenes z biblioteki.

Karolina Ficenes: Przede wszystkim zakup nowości wydawniczych, bo na tym nam najbardziej zależy – to raczej w dzielnicowych.  W ogólnomiejskim jest duży wniosek właśnie na Główną Bibliotekę Centralną i tutaj w centrum, czyli filia nr 9 taka filia młodzieżowa plus działalność kulturalną oświatowa, która będzie realizowana z budżetu.

Jak słyszymy w placówce Biblioteka im dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie jest w trudnej sytuacji ekonomicznej, Budżet Obywatelski to ogromne wsparcie dla tej instytucji.

Karolina Ficenes: Dostajemy pewną dotację z Ministerstwa Kultury, ale niestety musimy mieć 80-procentowy wkład własny, żebyśmy uzyskali jakąś tam kwotę. Na ten rok przyznano nam 20 tys., więc uważam, że na całą sieć, bo uważam, że to jest bardzo mało. Patrząc zresztą na rynek wydawniczy, jakie są ceny książek. Więc właśnie dzięki temu budżetowi obywatelskiemu, my posilamy się dzięki właściwie mieszkańcom, że oni zgłaszają te wnioski, te projekty, że sami głosują, bo to dzięki nim tak naprawdę, udaje nam się uzyskać te pieniążki na zakup nowości.

Przypomnijmy Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu miasta Częstochowy, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu sami mieszkańcy. W tym roku do dyspozycji jest 9 468 489 złotych. Głosować mogą wszyscy, niezależnie od wieku, najłatwiej zrobić to drogą internetową.

Budżet obywatelski w Częstochowie: jak głosować, gdzie pytać

Strona Budżetu Obywatelskiego gdzie oddajemy nasze głosy TUTAJ

Jeśli potrzebujesz pomocy przy głosowaniu, zadzwoń do UM: wsparcie pod nr tel. 780 031 217 w godzinach od 8.00 do 20.00 codziennie w okresie głosowania do 21 września.

Punkt BO, ul. Śląska 3/5 czynny:

19.09 godzina od 9.30-17.
20.09 godzina od 9.30-17.
21.09 godzina od 9.30-22.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024