Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Startuje rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Facebook Twitter

Dzisiaj (15.05.) rozpoczyna się rekrutacja do szkół średnich. Zakończy się w Częstochowie 19 czerwca. Nie trzeba się spieszyć do szkół, wszystko odbywa się w formie cyfrowej, nabory od lat miasto prowadzi drogą internetową.

Startuje rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Absolwenci podstawówek mają ponad miesiąc, aby zdecydować, w której placówce chcą kontynuować naukę:

Tomasz Jamroziński: W Częstochowskich szkołach, w których organem prowadzącym jest miasto, dla uczennic i uczniów przygotowano w sumie 4 290 miejsc, z czego 1800 w liceach, 1920 w technikach i 570 w branżowych szkołach pierwszego stopnia. By wybrać szkołę ponadpodstawową, rodzice lub opiekunowie prawni czy sami uczniowie, muszą wypełnić w formie elektronicznej formularz rekrutacyjny znajdujący się na stronie internetowej pod adresem slaskie.edu.com.pl. Na stronie naboru podane są szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramu i instrukcji postępowania oraz bieżących spraw związanych z rekrutacją.

– mówi Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu. W Częstochowie na młodzież czeka ponad 4 tys. miejsc. Ważne są też pozostałe etapy rekrutacji. Tu warto zapamiętać terminy:

Tomasz Jamroziński: Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 23 czerwca do 10 lipca. Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów nie zakwalifikowanych ogłoszone zostaną 18 lipca. Z kolei lista kandydatów przyjętych ogłoszone będą 26 lipca. Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/24. Będą przyjmowani do szkół w trakcie roku szkolnego.

Po zakończeniu roku szkolnego do nowych placówek musi trafić m.in. świadectwo ósmoklasisty. Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy zostaną przyjęci muszą zatem jeszcze w wakacje dopełnić pewnych formalności:

Tomasz Jamroziński: W terminie od 18 lipca do 25 lipca, w przypadku kandydatów zakwalifikowanych składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginałów zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe także z zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem.

– informował Tomasz Jamroziński z Urzędu Miasta Częstochowy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024