Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co dzieje się w nowym roku na rynku pracy? O sytuacji w Częstochowie okiem dyrektora PUPu

Facebook Twitter

Nowy rok najczęściej przynosi zmiany na rynku pracy. Zawirowania rynkowe są zauważalne, mówią eksperci od zatrudnienia.

Jaki jest aktualny poziom bezrobocia i jak wypada w stosunku do lat poprzednich, pytaliśmy w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Piotr Urbaniak: W styczniu rzeczywiście zaobserwowaliśmy trochę większe zainteresowanie rejestracjami w Urzędzie Pracy. To znaczy przybyło nam troszeczkę osób, które są osobami bezrobotnymi i chcą się zarejestrować Urzędzie Pracy jako taką osobę. Natomiast porównując to do statystyki np. z końcówką grudnia bądź z początkiem roku 2022, to rejestrujemy raczej spadki osób bezrobotnych w rejestrach w przeciągu roku oczywiście, czyli w dłuższym okresie czasu niż wzrosty. Więc można powiedzieć nie mamy jakichś szczególnych wahnięć liczby osób bezrobotnych, jak również poszukujących pracy.

Jak mówi Piotr Urbaniak, dyrektor częstochowskiego pośredniaka, nie może i w tym roku zabraknąć programów aktywizacji dla osób bezrobotnych. Są w planach również formy wsparcia dla przedsiębiorców z Częstochowy i regionu.

Piotr Urbaniak: Będziemy realizować prace interwencyjne, będziemy realizowali staże. Po części takie nabory zostały uruchomione bądź zostaną uruchomione w najbliższym czasie, żeby jak najszybciej te osoby bezrobotne zostały zaktywizowane. Te programy po części już ruszyły, po części zaczną. Przygotowujemy dokumenty w tym zakresie, na których pracujemy zarówno my, jak i przedsiębiorcy. Będziemy wspierać lokalny rynek pracy i obserwować go oczywiście jak się będzie rozwijał w toku roku 2023.

Częstochowski urząd pracy zapowiada też dofinansowania dla osób, które chcą uruchomić własną działalność gospodarczą. Będą jak zawsze środki na doposażenie miejsca pracy. Tego typu pomoc dla osób przedsiębiorczych zwykle cieszy się największym wzięciem.

Piotr Urbaniak: To jest jedna z największych i będących największym wyzwaniem zarówno dla pracowników urzędu, jak i przedstawicieli firm, które zatrudniamy, korzystają z tej formy. Doposażenie stanowiska pracy to będzie kwota 33 tys. zł brutto. Ona jest niezmienna od zeszłego roku i tutaj związanie się z urzędem umową dwuletnią po otrzymaniu takich środków finansowych na realizację jakiejś inwestycji w swoim zakładzie, w swojej firmie, ale zatrudnienie osoby bezrobotnej skierowanej przez urząd również przez okres tych 24 miesięcy związania z umową, jest koniecznym warunkiem do uzyskania tego wsparcia.

– informuje dyr. Piotr Urbaniak. Pytania od osób bezrobotnych jak i przedsiębiorców można kierować do doradców w PUP przy ul. Szymanowskiego. Ogłoszeń o kolejnych programach pomocowych i aktywizacyjnych można szukać na stronach urzędu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023