Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Spisz się, jeśli nie chcesz sam przez internet, możesz to zrobić w mobilnym punkcie przy Urzędzie Miasta na Waszyngtona

Facebook Twitter

Jeszcze do 30 września potrwa Narodowy Spis Powszechny. Według stanu na 27 lipca samospisu dokonało łącznie 18 131 758 osób, tj. ok. 47,4 proc. ludności Polski. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.

Jeśli jeszcze nie spisaliście się – a jesteście w pobliżu ulicy Waszyngtona, można to zrobić w specjalnym mobilnym punkcie do samospisu. Zlokalizowany jest przy Pasażu Opolczyka, w sąsiedztwie Urzędu Miasta i właśnie tam w kolejce z oczekującymi – rozmawiała Katarzyna Fica:

Radio JURA: Obawia się pan jakichś pytań?

Nie wiem jakie tam będą. Widzę, że trochę czasu schodzi. Już tu trochę czekam, patrzę na zegarek.

Jestem tu, żeby się spisać.

Radio JURA: Jaka motywacja? Obowiązek?

Chyba tak, wszyscy musimy się spisać.

Jeżeli jest obowiązek, to każdy powinien spełnić swój obywatelski obowiązek.

Radio JURA: Udało się, spisaliście się? Jak długo to trwało?

U mnie trochę dłużej, bo jestem zatrudniona, a syn się uczy, więc u syna poszło szybciej. Około 15 minut, fajnie i sprawnie.

– wszystko sprawnie i wszystko ok. usłyszała Katarzyna Fica od mieszkańców Częstochowy. Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Radio JURA: Jakiego rodzaju pytania były? Czego można się spodziewać?

Pesel, trzeba mieć dowód osobisty przy sobie, zatrudnienie, czy mieszkamy w Polsce, czy przebywaliśmy za granicą czy w domu, czy ktoś jest jeszcze zameldowany w naszym domu. Bardzo fajne pytania, sprytne i szybko się na nie odpowiada. Nie trzeba się zastanawiać

Radio JURA: Dobra taka plenerowa akcja?

Myślę, że tak. Przyjechaliśmy odebrać dowód syna i akurat zobaczyliśmy panią, która spisuje. Zabieraliśmy się do tego już długo przez internet, a tak fajnie – sprawa załatwiona.

Radio JURA: Zachęcamy wszystkich, żeby nie czekali.

Tak jest, żeby się wszyscy spisali.

Punkt do samospisu przy ul. Waszyngtona działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00.
Pamiętajcie jednak, że z uwagi na to, że usytuowany jest pod namiotem, jego funkcjonowanie uzależnione jest od warunków pogodowych. W przypadku silnych burz lub nawałnic mobilny punkt do samospisu jest czasowo zamykany.

Policja otrzymała już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia, związanego z odmową udziału w spisie. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł i takie kary już się posypały, a będzie ich więcej.

Przypominamy, za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny. Policja otrzymała już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia, związanego z odmową udziału w spisie.

Wszystkie osoby i gospodarstwa domowe odmawiające spisania się przez Internet lub wywiadu przez telefon lub odmawiające udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi podczas wywiadu bezpośredniego narażają się na karę grzywny.
Jeżeli nie spisałeś się przez Internet nie możesz już odmówić udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi na pytania spisowe, gdy się Tobą skontaktuje. Odmawiając narażasz się na karę grzywny. Uniknij tego.
Jeżeli masz dostęp do Internetu – spisz się. Jeżeli nie masz udaj się do Urzędu Gminy i spisz się przez Internet na specjalnie przygotowanym stanowisku.

Możesz się również spisać na infolinii dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 od 8:00 do 18:00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj