Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kontrole palenisk: Jest raport Alarmu Smogowego. Co z niego wynika? 155 Przypadków łamania ustawy

Facebook Twitter

Kontrola palenisk w domowych kotłowniach działa, w Częstochowie liczba kontroli wzrosła w ubiegłym roku o 90%. Kolejne gminy w regionie notują lepszą jakość powietrza, ale...nie nakładają mandatów. Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda kontrola postanowień uchwały antysmogowej w woj. śląskim.

kontrole palenisk

W Częstochowie stwierdzono 155 przypadków łamania postanowień uchwały antysmogowej

Jak piszą w raporcie, chociaż wysokość mandatu za spalanie niewłaściwego paliwa może wynosić nawet 500 zł, to rzadko zdarzają się takie kary. Średnia wysokość mandatu to 207 zł. Grzywny nakładane przez sądy są wyższe – na 72 takie przypadki średnio było to 480 zł. Gdzie najtrudniej zatruwać powietrze? Najwięcej kontroli w 2022 r. przeprowadzono w Rybniku – ponad 3900.

Miasto jest na pierwszym miejscu pod kątem realizowania antysmogowej polityki. Dla porównania, w drugiej pod tym względem Częstochowie, stwierdzono 155 przypadków łamania postanowień uchwały antysmogowej – mówią przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego. W naszym mieście liczba kontroli wzrosła z ponad 550 rocznie do ponad tysiąca. Sprawdzono pod tym kątem co piąte gospodarstwo domowe.

Kontrole palenisk: Czy kary były skutecznie nakładane na osoby celowo łamiące przepisy?

Z raportu dla naszego województwa wynika, że nie. Najgorzej wypada właśnie nasz subregion północny, gdzie niemal nie nakłada się mandatów na sprawców wykroczeń. W powiecie częstochowskim i kłobuckim nie zastosowano ani razu tego środka egzekwowania, w myszkowskim w 2% wykroczeń, a w zawierciańskim – w 5% przypadków łamania antysmogowej uchwały. Sama Częstochowa w zasadzie odstąpiła od karania, skoro sankcjami kończy się u nas zaledwie 1% wykroczeń.

Informacje dotyczące prowadzonych działań kontrolnych w ubiegłym roku zostały zebrane ze 166 gmin województwa śląskiego.

Raport można pobrać pod TYM linkiem

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024