Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie

Facebook Twitter

W Częstochowie wystartował nabór projektów zadań do 9 już edycji budżetu obywatelskiego. W tegorocznej edycji mieszkańcy zadecydują, na co w przyszłym roku zostanie przeznaczonych niemal 9,5 mln złotych.

fot. czestochowa.budzet-obywatelski.eu

Zanim jednak dojdzie do głosowania- magistrat czeka na propozycje zadań. W tym roku można je składać poprzez platformę on-line:

Agata Wierny: Cały proces Budżetu Obywatelskiego w tym roku będzie przebiegał przez internet. Będziemy głównie używali internetu, w bardzo uzasadnionych przypadkach będzie można zagłosować w formie papierowej, ale to będzie dotyczyło tylko osób z niepełnosprawnością, które wcześniej zgłoszą taką potrzebę. Natomiast głosowanie i składanie wniosków przez internet, także myślę, że mieszkańcy i mieszkanki mają wiele pomysłów i właśnie do tego jest Budżet Obywatelski, żeby nawet te z pozoru szalone pomysły, można było w B.O. realizować. Oczywiście, czy one będą zrealizowane, czy nie, to zweryfikują mieszkańcy i mieszkanki podczas głosowania

– tłumaczy Agata Wierny z częstochowskiego magistratu. W wyjątkowych przypadkach można zgłosić projekt stacjonarnie, ale trzeba wcześniej telefonicznie umówić się na spotkanie z urzędnikami. Ci też po zakończeniu ostatniej edycji przygotowali ankiety, aby ulepszyć budżet obywatelski. Najwięcej propozycji zmian dotyczyło właśnie, aby przenieść go do internetu:

Agata Wierny: Tam były rzeczy dotyczące np. usprawnień przy głosowaniu i braliśmy to pod uwagę. W większości ankiet mieszkańcy zdecydowanie preferują głosowanie przez internet i składanie wniosków też.

Nie ma limitów przy składaniu propozycji, ale trzeba zwracać uwagę, gdzie będzie realizowany pomysł:

Agata Wierny: Najważniejsze, jeśli to jest wniosek inwestycyjny, żeby był złożony na działce, która na pewno należy do miasta. Na prywatnej działce nie będzie można czegoś wybudować, tak samo na gruncie spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli mamy pomysł na wybudowanie czegoś np. placu zabaw, postawienie ławki czy kosza na śmieci, to najpierw musimy sprawdzić, czy ta działka, na której chcemy to postawić, na pewno należy do miasta. Można to sprawdzić korzystając z elektronicznego systemu lub gdyby ktoś miał problem, to można do nas podejść lub zadzwonić, my pomożemy w sprawdzeniu takiej działki.

Nabór wniosków potrwa do 12 czerwca, a samo głosowanie odbędzie się w dniach 7-14 września.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj