Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Radni przyjęli budżet na 2023 rok, z dużym deficytem

Facebook Twitter

Na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta przyjęła budżet dla Częstochowy na 2023 rok. Z rekordowym deficytem, jak grzmiała w trakcie dyskusji opozycja. Wydatki miasta mają wynieść ponad 1 mld 855 mln zł. Dochody przyszłoroczne są na poziomie 1 mld 641 mln złotych. Na co Częstochowa będzie wydawać w głównej mierze?

W przyszłorocznym budżecie zapisano 516,7 mln zł na inwestycje, co stanowi blisko 28% ogółu wydatków. Władze Częstochowy tłumaczą, że wysoki deficyt ma być pokryty w głównej mierze z kredytów na inwestycje, w tym z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Radni zgłaszali liczne wnioski i konieczne zmiany w wydatkach, część z pomysłów prezydent objął autopoprawką.

Wzrosła kwota na edukację, to ok 107 mln złotych, z powodu cen paliwa plan dotacji dla MPK na transport osób został zwiększony o kwotę 19 mln zł. Do 10,5 mln zwiększono pulę na program budowy i przebudowy ulic oraz dróg lokalnych, aż 6 mln trafi na promocję miasta poprzez sport – ta kwota też została powiększona. Półtora miliona znalazło się na duże plenerowe wydarzenia kulturalne, jak Frytka OFF, zwiększono też dotację na kulturę. Pół mln zł więcej zapisano na płatności za prąd, a dodatkowe 100 tys. złotych na zielone i eko projekty w mieście.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2023