Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Pszczoła w mieście” edukacyjna akcja miasta Częstochowy

Facebook Twitter

"Pszczoła w Mieście" – wraca proekologiczny częstochowski projekt. Za nami inauguracja II edycji zadania, które popularyzuje wiedzę o roli pszczół w środowisku naturalnym.

pszczoła w mieście
fot. czestochowa.pl

Adresowane jest głównie do dzieci i młodzieży. Przygotowały je Zespół Szkół ,,Reymonta” i Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta. Już ostatnie miejskie działania plenerowe pozwoliły zainteresowanym poznać tajniki pszczelarstwa, dowiedzieć się czym jest wirowanie miodu. A jak wiadomo –

miód to płynne złoto, które pomaga nam zadbać o zdrowie…

Marcin Zawiązalec: Wartości odżywcze, ale nie tylko, bo kaloryczność miodu jest, wiadomo – jak to cukier, cukry proste zawiera miód, ale oprócz tego miód zawiera o wiele więcej cennych składników, takich jak substancje leczące nas z różnych chorób i zapobiegające. Na przykład coś, co działa jak antybiotyk, substancje antyseptyczne, przeciwdziałające przeziębieniom, różnym wirusom. Także skład miodu jest bardzo bogaty, ma dużo mikroelementów. Zaleca się spożywać przynajmniej łyżkę stołową miodu dziennie.

Przekonywał Marcin Zawiązalec, bartnik z naszego miasta.

Projekt ,,Pszczoła w Mieście” popularyzuje – głównie wśród najmłodszych – wiedzę na temat roli pszczół w środowisku naturalnym. Został bardzo dobrze przyjęty w przedszkolach i szkołach podstawowych już w ubiegłym roku. Dzieci i przedszkolaki z 10 placówek sadziły rabatki z miododajnymi roślinami, gościły przedstawicieli Związku Pszczelarzy, wypiekały ciasta na bazie miodu (ucząc się przy okazji, że warto zastępować nim cukier), oglądały filmy poświęcone tematyce pszczelarskiej. Podobne działania będą prowadzone w tym roku szkolnym.

Tegoroczna edycja miała swoje symboliczne – i artystyczne – otwarcie 14 września w Akademickim Centrum Kultury. Wziął w nim udział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Obecna była też Anna Tymoshenko z miejskiego Centrum Obsługi Inwestora, które uruchomiło takie przedsięwzięcie w Częstochowie, porozumiewając się w tej sprawie ze szkołami, przedsiębiorcami i środowiskiem pszczelarskim.

Pszczoła w Mieście fot. czestochowa.pl

Częstochowa jest miastem przyjaznym pszczołom. Od dwóch lat ekopasieka stoi przy ul. Anyżkowej. Ule powstały z bębnów starych pralek. Zwracają uwagę jednocześnie na dwie kwestie – konieczność ochrony pszczół i zapraszania ich do miast, a także możliwość oryginalnego, ponownego wykorzystania komponentów starego sprzętu AGD. Centrum Usług Komunalnych współpracowało przy tym przedsięwzięciu z Fundacją „Odzyskaj Środowisko” oraz zajmującą się odzyskiwaniem elektrośmieci firmą MB Recycling.

Organizatorzy projektu to – obok Centrum Obsługi Inwestora UM – Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie oraz Liga Ochrony Przyrody w Częstochowie. Partnerami są z kolei: Szkoła Podstawowa nr 16, miejskie przedszkola nr 15, 16, 31, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia, Niepubliczna Szkoła Podstawowa ,,Pinokio”, przedszkola ,,Plastusiowe” i ,,Kolorowa Ciuchcia”, a także Szkoła Podstawowa w Koninie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu.

fot. czestochowa.pl

Znaczenie pszczół w ekosystemie jest nie do przecenienia. Owady te są najskuteczniejszymi zapylaczami – zapylają blisko 80% roślin. I nie chodzi tylko o uprawy rolnicze czy sadownicze, ale wszelkie skupiska roślinności, także miejskiej. Przenosząc pyłek, owady te pracują na rzecz zachowania bioróżnorodności i kontroli erozji gleb.

Znikanie rojów pszczelich (spowodowane coraz trudniejszymi warunkami w środowisku naturalnym) zwróciło uwagę licznych instytucji i stowarzyszeń na sytuację tych owadów, sprawiając, że dzisiaj chętniej niż wcześniej chcemy świadomie udostępniać im przestrzeń do życia. Poszukuje się nowych obszarów do prowadzenia gospodarki pasiecznej – a mogą być nimi także miasta. Odmianą pszczoły, która w miejskim otoczeniu sprawdza się szczególnie dobrze, jest murarka – wyróżniająca się ogromną łagodnością oraz wysoką intensywnością zapylania.

Trwa kolejna edycja projektu – Pszczoła w mieście fot. czestochowa.pl

Sami także możemy pomóc pszczołom, sadząc na balkonach i parapetach nektarodajne rośliny (np. nagietki, szałwię czy macierzankę), a przy tym zastępując sztuczne środki ochrony roślin naturalnymi (kompostem lub obornikiem). Możemy budować domki dla pszczół i ule. Coraz częściej widzi się też ule zlokalizowane na dachach bloków i biurowców.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj