Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bociany czarne na naszym terenie i specjalne strefy ochrony ptaków w parkach krajobrazowych

Facebook Twitter

Teraz o wyjątkowo cennej obserwacji na naszym terenie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska tworzy również w rejonie Częstochowy strefy ochronne wokół gniazd chronionych gatunków. Teraz dzięki temu w jednym z parków krajobrazowych zaobserwowano parę bocianów czarnych. 

fot. Pixabay

To bardzo rzadkie ptaki, a pojawiły się też młode:

Sukces lęgowy bocianów potwierdzają zdjęcia z fotopułapki zamontowanej przez ornitologów z Częstochowy i okolic na wiosnę tego roku. Dzięki właśnie tym zdjęciom wiemy, że samica bociana czarnego złożyła w gnieździe cztery jaja, a wszystkie pisklęta szczęśliwie wykluły się i zostały przez bocianich rodziców odchowane

– o szczegółach informuje Łukasz Zych – rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Bociany czarne można zaobserwować na Jurze, ale ornitolodzy nie podają dokładnej lokalizacji bocianich gniazd dla ich ochrony.

Tworzenie takich stref jest bardzo ważne i potrzebne, dlatego że bocian czarny jest ptakiem po pierwsze rzadkim i podlega w Polsce ochronie ścisłej, ale jest też ptakiem bardzo płochliwym. O wiele trudniej go dostrzec niż chociażby jego bliskiego krewniaka, czyli bociana białego.

Jak przypomina Łukasz Zych, parkowa strefa ochronna oznacza m. in. zakaz zbliżania się do gniazda oraz wykonywania w jego bezpośredniej okolicy prac leśnych, które mogłyby spłoszyć ptaki. W całym naszym regionie dla ochrony bociana czarnego ustanowiono 19 takich stref.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj