Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak już zakończy się przebudowa al. Wojska Polskiego, będzie tu obowiązywać nieco zmieniona organizacja ruchu

Facebook Twitter

Budowa nowej alei Wojska Polskiego ma zostać ukończona jeszcze w tym roku. Zostanie jednak dokonana zmiana organizacji ruchu, która w dużej mierze utrudni przemieszczanie się mieszkańców niektórych dzielnic.

Fot. czestochowa.pl

Zmieniona organizacja ruchu w al. Wojska Polskiego

Część wjazdów i wyjazdów z ulic poprzecznych w ciągu dawnej „gierkówki” będzie musiała zniknąć:

Maciej Hasik: Nie będziemy mieć zjazdu, wyjazdu z ulicy Bór w Aleje Wojska Polskiego, niebezpiecznego, archaicznego, bez parametrów, które by mogły dopuszczać tego typu relacje. Nie będziemy mieć wyjazdu z ulicy Rakowskiej w kierunku Katowic. Zjazd zostanie utrzymany. Po przeciwnej stronie węzeł Rakowska, od strony Katowic w kierunku Warszawy pozostaje bez zmian. Zmianą jeszcze jedną będzie ulica Okrzei i brak możliwości wyjazdu z ulicy Okrzei, z pozostawionym wjazdem z Alei Wojska Polskiego w Okrzei pozostaniemy.

Fot. czestochowa.pl

Jak mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg : znikną niektóre zjazdy i wyjazdy z nowej alei Wojska Polskiego. Miejski Zarząd Dróg tłumaczy tę decyzję nowymi, obowiązującymi przepisami:

Maciej Hasik: Gierkówka w swoim starym śladzie pierwotnym była budowana pół wieku temu. Od tego czasu zmieniły się przepisy, ustrój i miasto, więc trudno wymagać, żeby teraz wyglądało to tak samo, bo po prostu względy bezpieczeństwa, ruch wygląda zupełnie inaczej. Gdyby się trzymać kurczowo przepisów nie naszych, tylko ogólnopolskich, to znaczna część tych zjazdów w ogóle nie mogłaby funkcjonować. Ale starania urzędników Miejskiego Zarządu Dróg poskutkowały tym, że zdecydowana większość tych relacji poprzecznych będzie utrzymana.

Przy okazji budowy alei Wojska Polskiego powstanie nowa infrastruktura dla pieszych. Przystosowana będzie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także dla rowerzystów:

Maciej Hasik: Przejście podziemne na wysokości ulicy Brzozowej, czyli coś, czego nie było. Pozostałe kładki, wszystkie pozostawione też udostępnione dla osób niepełnosprawnych w nowych parametrach, bezpieczne, o ciekawej konstrukcji. Plus kładka szósta, która nie jest przy Alei Wojska Polskiego, ale jest objęta pracami, czyli ta prowadząca między ulicą Bardowskiego a Rejtana. Aktualnie w budowie, tam mamy alternatywne przejście i wszystko funkcjonuje na zasadzie tymczasowości, ale piesi korzystają i myślę, że będą mieć też docelowo tam bardzo dobre warunki do przeprawiania się na drugą stronę torów.

Fot. czestochowa.pl

W związku z budową alei Wojska Polskiego, pojawią się nie tylko nowe przejścia dla pieszych. W inwestycji uwzględnieni zostali także rowerzyści, wybudowana zostanie nowa infrastruktura:

Maciej Hasik: Sieć dróg rowerowych, których nie było przecież przy Alei Wojska Polskiego, były fragmentaryczne, teraz będą stanowiły spójną całość i pozwolą na przedostanie się w kierunku południowym, dojazd do ulicy Korfantego, a tam budowa trwa na Jurę i będziemy mogli rowerem sobie pierwszy raz w historii naszego miasta pojechać z miasta właśnie dedykowaną temu infrastrukturą. Myślę, że to jest wielowymiarowa inwestycja

– zapowiada rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg. Przypomnijmy, w ostatnich dniach Częstochowa uzyskała kolejne dofinansowanie na trwającą przebudowę DK 91. Tym razem jest to 21,5 mln zł środków unijnych pozyskanych na podstawie umowy z NFOŚiGW na prace odwodnieniowe związane z inwestycją.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024