Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Podwyżki opłat za przejazd A4 na odcinku Katowice-Kraków

Facebook Twitter

Od 1 kwietnia kierowcy przemierzający autostradę A4 na odcinku Katowice-Kraków muszą przygotować się na wyższe opłaty za przejazd. Zmiany te są kolejnym etapem podwyżek wprowadzanych przez zarządcę tego fragmentu drogi, spółkę Stalexport Autostrady Małopolskie (SAM), która tłumaczy swoje decyzje koniecznością pokrycia rosnących kosztów inwestycyjnych.

Autostrada A4 Podwyżki opłat za przejazd A4
fot. GDDKiA o. Katowice

Podwyżki opłat za przejazd A4

W styczniu bieżącego roku użytkownicy autostrady A4 już doświadczyli zmiany w opłatach, gdy zniżka za korzystanie z płatności automatycznych została zniesiona, co przełożyło się na wzrost ceny z 13 zł do 15 zł za przejazd. Teraz, spółka SAM ogłosiła kolejne podwyżki, które wejdą w życie z początkiem kwietnia.

Rafał Czechowski, rzecznik SAM, poinformował, że spółka złożyła wniosek do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) o zgodę na zmianę stawek opłat. Dla pojazdów kategorii 1 (pojazdów innych niż motocykle) opłata wzrośnie o 1 zł, z 15 zł do 16 zł, natomiast dla kategorii 2, 3, 4 i 5 opłata wzrośnie o 6 zł, z 46 zł do 52 zł.

Zarządca autostrady tłumaczy, że podwyżki są niezbędne ze względu na konieczność przeprowadzenia intensywnych prac utrzymaniowych, budowlanych i remontowych przed zakończeniem umowy koncesyjnej w 2027 roku. Spółka wskazuje na znaczący wzrost kosztów usług budowlanych i cen materiałów, co wpływa na zwiększenie wydatków związanych z inwestycjami.

Mimo podwyżek, SAM zapewnia, że utrzyma bonifikaty dla motocykli oraz pojazdów kategorii 2 i 3, które zostaną skonsultowane z GDDKiA. Warto zauważyć, że spółka argumentuje, iż od początku koncesji stosowała stawki niższe od maksymalnie dopuszczalnych, a po wprowadzeniu nowych opłat, wysokość opłaty dla samochodów osobowych wyniesie 58 proc. maksymalnej stawki, a dla pozostałych kategorii pojazdów 70 proc.

Podwyżki opłat za przejazd autostradą A4 są częścią szerszego planu przygotowań do przekazania drogi w doskonałym stanie technicznym stronie publicznej. Prace remontowe i modernizacyjne, w tym wymiana nawierzchni oraz remonty mostów i wiaduktów, są realizowane w obliczu zbliżającego się końca umowy koncesyjnej, a także rosnących kosztów materiałów budowlanych i usług.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj