Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Poślizg rowerów miejskich na starcie nowego sezonu to już fakt

Facebook Twitter

Jednoślady nie trafiły na częstochowskie stacje z początkiem kwietnia. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię start sezonu przełożono na maj.

Rowery miejskie w Częstochowie, Rowery miejskie. Czy nadal chętnie z nich korzystamy

Tym razem miejskie dwa kółka mają ruszyć w drugiej połowie kwietnia:

W tym roku jest o tyle trudniej, że z jednej strony skończyła nam się stara umowa, powinniśmy wybrać nowego operatora i będziemy go wybierać, ale wszyscy potencjalni oferenci są mocno wstrzemięźliwi w związku z tym, że jest problem z rowerami i częściami. Są bardzo długie terminy dostaw podzespołów rowerowych. Musimy przemodelować tę naszą gotową dokumentację i wszystkie plany rozwojowe przełożymy na przyszły rok.

System w tym roku nie będzie zatem rozwijany chociażby o nowe stacje czy miejsca zasięgu

– zauważa koordynujący całość Łukasz Kot. Miasto planuje tylko wyłonić operatora i zarządcę dla miejskich rowerów. Potrzebna jest nowa umowa, procedowanie jest w trakcie:

System ma działać, ponieważ nikt nie wie jak się będzie zachowywał rynek części i firmy się boją podjąć długiego ryzyka. Ewentualnie, jeżeli mają podjąć długie ryzyko, to wliczają w cenę, w związku z czym, żeby też samej usługi nie podrożyć, będziemy prowadzić postępowanie w tę stronę, żeby było krótkie, szybkie i polegało na tym, żeby odtworzyć usługę na tym samym standardzie, co była w zeszłym roku.

W minionym sezonie w ramach budżetu obywatelskiego powstały trzy nowe stacje: dwie na Rakowie – przy Placu Orląt Lwowskich i stadionie Rakowa oraz jedna na Grabówce. Planowane były dalsze stacje i nowe możliwości systemu. Miasto odkłada je na przyszłość:

Z powodów globalnych będziemy to musieli odłożyć minimum na przyszły rok, bo rok 21 miał być spokojny a zaczał się chyba jeszcze gorzej niż rok 20. Dobrą wiadomością jest to, że mamy dokumentację gotową, więc jak tylko poprawi się sytuacja na rynku będziemy mogli planować rower długofalowo. W tym roku jest to niemożliwe ze względu nawet na pandemię czy nawet to, co się stało ostatnio, czyli obsuwę w dostawach z powodu zatoru na Kanale Sueskim. Części rowerowe są najczęściej produkowane na Tajwanie. Problemy na tamtym rynku odbijają się potem i stąd ta zmiana

– o rowerach miejskich w nowym sezonie rozmawialiśmy z Łukaszem Kotem, koordynatoremsystemu. W Częstochowie do dyspozycji cyklistów będzie 215 rowerów przy 23 stacjach dokujących.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj