Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Politechnika Częstochowska świętuje swoje urodziny i chce być jeszcze bardziej eko

Facebook Twitter

To było proekologiczne świętowanie jubileuszu powstania Politechniki Częstochowskiej. Władze rektorskie i dziekańskie w poniedziałek 15 listopada posadziły przed Akademikiem "Maluch" sześć wyjątkowych klonów. Wyjątkowych - ponieważ drzewka symbolizują sześć wydziałów Politechniki.

fot. facebook.com/politechnikaczestochowskaPCz

Byliśmy na miejscu z naszym mikrofonem i zapytaliśmy rektora najstarszej uczelni w mieście o cel akcji:

Po to, żeby pokazać, że jesteśmy jak najbardziej proekologiczni i zależy nam na tym też, żeby tutaj było tej zieleni jak najwięcej. Każde drzewo reprezentuje jeden wydział i chcemy, żeby one nie tylko reprezentowały, ale także np. produkowały tlen w dzień. Będą ciekawe obserwacje. Myślę, że wszyscy dziekani będą dbali o swoje drzewo i będą bardzo dobrze rosły. To będzie też sygnał dla dziekanów, że ich wydziały powinny rosnąć tak jak te drzewa

– mówił Norbert Szczygiol – rektor Politechniki Częstochowskiej. Uczelnia nie obawia się aktów wandalizmu, cały teren miasteczka akademickiego jest objęty monitoringiem:

Monitoring tutaj działa cały czas. Niestety bardzo często policja nas prosi o udostępnienie tego monitoringu, jeśli dzieje się coś na ulicach lub chodnikach. Tutaj się nic nie działo, tu były kiedyś domki. Musieliśmy je zlikwidować. Studenci mają gdzie przebywać, mają swoje kluby, świetlice. Myślę, że tu będzie bezpiecznie dla tych drzew.

fot. facebook.com/politechnikaczestochowskaPCz

Jedną z 6 osób, które zasadziło drzewo jest dziekan Wydziału Elektrycznego – Marek Lis:

Jestem bardzo zadowolony z tej inicjatywy. Jest bardzo ciekawa. Oczywiście trzeba promować ochronę środowiska, ekologię. Uważam, że jest to bardzo ciekawa propozycja. Na wydziale też jestem zainteresowany, żeby było jak najbardziej zielono, ładnie, przyjemnie. Zieleń jest wesoła i pięknie to wszystko wygląda.

Sadzenie drzew, to nie jedyne proekologiczne działanie prowadzone na uczelni przez Wydział Elektryczny:

Źródła fotowoltaiki na wydziale elektrycznym, elektrownie wiatrowe. Zachęcam do obejrzenia, zwiedzenia Wydziału Elektrycznego. Jesteśmy bardzo zainteresowani rozwijaniem proekologicznych technologii, także tutaj mogę się poszczycić tym, że Wydział Elektryczny naprawdę w tym kierunku idzie i otwieramy nowe kierunki, czyli Elektromobilność i Energię odnawialną. To wszystko wpisuje się w ten trend.

A obecnie Politechnika Częstochowa świętuje 72 urodziny. Powstała w 1949 roku jako Wyższa Szkoła Inżynierska.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdziecie na stronie Politechniki lub w mediach społecznościowych PCz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj