Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Politechnika Częstochowska ponownie uruchamia Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy

Facebook Twitter

To będzie nauka poprzez zabawę. Politechnika Częstochowska organizuje kolejną edycję Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Przedsięwzięcie jest przeznaczone dla uczniów szkół średnich, a warsztaty rozpoczną się w marcu.

fot. jarmoluk / pixabay.com

W ramach nich przewidziano wykłady oraz zajęcia laboratoryjne:

I edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego miała miejsce w 2009 roku i wtedy zaprosiliśmy młodzież szkół średnich do udziału w tym naszym przedsięwzięciu. Chodziło o to, żeby zachęcić młodych ludzi do studiowania na Politechnice Częstochowskiej, ale poprzez pokazanie im naszej bazy, naszych osiągnięć, poprzez kontakt z uczelnią. Większość z nich nie miała takich kontaktów. Po prostu chcieliśmy, żeby oni jeszcze przed maturą poczuli się przysłowiowo jak prawdziwi studenci. I to się nam udało

– przypomina początki CZUM-u Izabela Walarowska – rzecznik Politechniki. Projekt Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy ma długą historię i swoją markę. W poprzednich edycjach uczestniczyło średnio po ok. 600 osób, ale sytuacja epidemiczna zmusiła uczelnię do pewnych ograniczeń:

Nie możemy robić takich dużych spotkań, bo robiliśmy wykłady na 600 osób. W tej edycji planujemy cykl 6 wykładów w formie zdalnej – online, z zakresu nauk technicznych i ekonomicznych. Jeśli sytuacja epidemiczna będzie stabilna, zaprosimy młodzież do naszych laboratoriów w okresie od marca do czerwca, w małych 15-osobowych grupach, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, w dogodnym dla szkoły terminie.

Jaka będzie tematyka zajęć w ramach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego?

Tematyka jest bardzo ciekawa. Chodzi o pokazanie nauki w sposób przystępny. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, bo są to zarówno zajęcia techniczne, jak i ekonomiczne. Podam kilka przykładów – na Wydziale Budownictwa będziemy uczyć, jak ugotować wirtualne jajko, pokażemy jak modelować konstrukcje budowlane, na Wydziale Elektrycznym pokażemy m.in. podstawy pomiarów podczerwieni, systemy stosowane w inteligentnych budynkach oraz modelowanie robotów.

Na Wydziale Infrastruktury i Środowiska pokażemy badania i pomiary w ciepłownictwie, ogrzewnictwie, wentylacji, klimatyzacji. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki omówimy bionikę, odwzorowanie przyrody w technice, owady bioniczne, technologie obróbki cnc, a także pokażemy łaziki terenowe. Na Wydziale Inżynierii i Produkcji Technologii Materiałów zajęcia pod tytułem „Przychodzi materiał do doktora”, czyli zajęcia z inżynierii materiałowej oraz zabawa w projektowanie. Projektujemy układy automatyki, robotyki. Na Wydziale Zarządzania –  inżynier w biznesie, gramy zielenią, design w moim mieście oraz gra Zonopoly.

Jednym z zamysłów tego projektu jest to, aby zachęcić uczestników do studiowania na Politechnice:

Muszę powiedzieć z dumą, że spotykam studentów – prawdziwych już studentów, którzy studiują na Politechnice Częstochowskiej i oni właśnie mówią, że pierwszy raz mieli kontakt na Uniwersytecie Młodzieżowym, wtedy jeszcze dla zabawy brali udział w wykładach i naszych zajęciach, spodobało się i później przyszli tu naprawdę studiować. Myślę, że trzeba pokazać młodzieży, że nauka nie jest trudna, skomplikowana, że nie ma trudnych przedmiotów, tylko może nie miało się szczęścia trafić na właściwych nauczycieli. Dajemy możliwość młodzieży skorzystania z naszej oferty.

Kolejna edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego rozpocznie się w marcu, a zakończy w czerwcu.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 maja 2024