Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Spotkania CZUM. Młodzież dowie się o nowoczesności, technologii czy ochronie środowiska

Facebook Twitter

Piętnaście szkół średnich z miasta uczestnicy w nowej edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. To inicjatywa, która ma zachęcić uczniów szkół ponadpodstawowych do studiowania na kierunkach inżynierskich i ekonomicznych na Politechnice.

Spotkania CZUM
fot.pcz.pl

Spotkania CZUM

Inauguracyjne wykłady w marcu już za nimi, ale najbliższe spotkania już 18 kwietnia i 23 maja:

Katarzyna Brendzel-Skowera: Jak co roku przygotowaliśmy kilka ciekawych wykładów. Oczywiście nie powtarzamy tematyki, a oprócz tego blisko 30 tematów warsztatów, laboratoriów. Przygotowujemy takie wykłady, które są przede wszystkim współczesnymi tematami i takimi bolączkami współczesnego świata. Na przyszłych spotkaniach chcemy młodzieży opowiedzieć o węglowej poczwarce, czyli ekologicznym motylu, o owadach w technice i na ostatnim spotkaniu, doświadczenia fizyczne oraz energia uwięziona w atomie.

Tematykę zajęć przybliża Katarzyna Brendzel-Skowera, rzeczniczka Politechniki Częstochowskiej. W tym roku zainteresowanie było tak duże, że dla kilku szkół zabrakło miejsc. Już na pierwszych wykładach było sporo informacji o mieście w przyszłości, ekologii czy neutralności klimatycznej:

Marta Pomada: Rozważaliśmy, czy miasto przyszłości ma być miastem nowoczesnym, czy jednak inteligentnym, a czy może jednak najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne? Ustaliliśmy, że przede wszystkim miasto przyszłości ma być jak najbardziej komfortowe, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty przy jak najmniejszych kosztach i przy jak najmniejszym negatywnym skutku dla środowiska i dla mieszkańców.

Mówi dr inż. Marta Pomada z Wydziału Budownictwa Politechniki. Młodzi słuchacze, którzy mogą dzięki indeksom poczuć się jak prawdziwi studenci, zyskają wiedzę z zakresu nauk ścisłych, technicznych i ekonomicznych. Już dowiedzieli się więcej na temat finansów:

Dariusz Wielgórka: Chciałem pokazać młodzieży, jak ważny jest świat finansów i jak ważne są różnego rodzaju zasady, którymi trzeba się w życiu kierować, żeby można było powiedzieć, że życie potem będzie szczęśliwe, chociaż pieniądz szczęścia nie daje, ale bez tego pieniądza różnie to w życiu bywa. Świat finansów to nie tylko szczęście, ale również zagrożenia i o tych zagrożeniach też starałem się przekazać wiedzę, żeby młodzież była rzeczywiście uczulona na wszelkiego rodzaju technologiczne spamy, które mogą spowodować, że stracą pieniądze.

Dodaje dr inż. Dariusz Wielgórka, z Wydziału Zarządzania częstochowskiej uczelni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj