Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co siejemy w maju? To dobry czas dla iglaków, rododendronów i marchwi

Facebook Twitter

Co siejemy w maju? Jakie rośliny można sadzić już teraz, a z którymi warto poczekać aż minie tzw. "zimna Zośka"? Sprawdzamy to!

Co siejemy w maju
fot.pixabay

Co siejemy w maju, by cieszyć się plonami?

Maj to czas, kiedy natura budzi się do życia z pełną energią, a ogrodnicy z niecierpliwością rozpoczynają sezon wysiewów. Po zimowych miesiącach, kiedy nasze ogrody pogrążone były w uśpieniu, maj przynosi ze sobą obietnicę obfitych zbiorów i kolorowych rabat. Dlatego też, zastanawiając się nad tym, co warto zasiać w tym szczególnym miesiącu, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

fot.pixabay

Co siejemy w maju? Warzywa i kwiaty ciepłolubne – czas start!

Maj to idealny moment na wysiew do gruntu roślin, które nie tolerują niskich temperatur. Wśród nich znajdują się zarówno warzywa, jak i kwiaty, które zachwycą nas swoim pięknem i smakiem w kolejnych miesiącach. Do gruntu możemy śmiało wysiewać groszek pachnący, słoneczniki, czy nagietki, które nie tylko upiększą nasz ogród, ale i przyciągną pożyteczne owady.

Jako, że w maju doskonale przyjmują się drzewa i krzewy iglaste, warto w tym miesiącu zastanowić się, czy chcemy swój ogród wzbogacić o jałowce, jodły, świerki, sosny bądź tuje. Musimy jednak mieć na uwadze, że w tym czasie można siać jedynie rośliny sprzedawane w pojemnikach bądź z bryłą ziemi, ponieważ na te, z odkrytymi korzeniami jest już o tej porze roku za późno. Szczególną rolę odgrywa tu podlewanie – zarówno przed wsadzeniem sadzonek, jak i po umiejscowieniu ich w glebie. Poza tym, śmiało można sadzić m.in. begonie, mieczyki, dalie, zawilce, nagietki, słoneczniki, bratki, astry, pelargonie, fuksje, dynie ozdobne, malwy, goździki i dzwonki.

Pomimo że maj zazwyczaj rozpieszcza nas ciepłem, doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że do 15 maja – dnia, który nazywany jest „zimną Zośką” – należy zachować szczególną ostrożność. W tym okresie ryzyko wystąpienia przymrozków jest jeszcze stosunkowo wysokie, dlatego delikatniejsze rośliny lepiej jest wysiewać po tej dacie.

fot.pixabay

Co siejemy w maju? Co na rabaty, a co do warzywnika?

Rabaty kwiatowe w maju mogą zostać wzbogacone o cynię, łubin, czy portulak, które nie tylko są odporne na chłody, ale również stanowią piękną dekorację ogrodu.

Prócz drzew i krzewów iglastych oraz innych roślin ozdobnych (zarówno ogrodowych, jak i balkonowych uprawianych w skrzynkach i donicach) w maju trzeba zabrać się za sadzenie rozsad warzyw i ziół. I tak, na początku miesiąca w foliowych tunelach sadzimy ogórki, pomidory, paprykę i oberżynę. Jest to także odpowiedni czas na średnio późne odmiany marchwi i buraków ćwikłowych, rzodkiewkę, pietruszkę naciową oraz koper. Z kolei w drugiej połowie maja, kiedy będziemy już pewni, że nie zaskoczoną nas nocne przymrozki wsiewamy kukurydzę, fasolę, cukinie, dynie, kabaczki, patisony, natomiast pod koniec maja bezpośrednio do gruntu rozsady selerów, porów, sałaty, ogórków, pomidorów, papryki i oberżyny.

Maj to nie tylko czas na siewy, ale również idealny moment na sadzenie krzewów i drzew. Azalie, rododendrony, czy nawet iglaki mogą być bezpiecznie sadzone w maju, dzięki czemu nasz ogród zyska nowe, efektowne elementy krajobrazu.

fot.pixabay

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024