Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Podziurawione drogi w Częstochowie. MZD prowadzi działania „doraźne”

Facebook Twitter

Mieszkańcy Częstochowy od dłuższego czasu zmagają się z problemem zniszczonych dróg. Lista ulic wymagających pilnej naprawy rośnie. MZD monitoruje sytuację i zapewnia, że podejmowane są wszelkie możliwe działania, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom dróg.

drogi w Częstochowie

Podziurawione drogi w Częstochowie

Ulica Huculska, Długa, Rondo Mickiewicza, Połaniecka, Bohaterów Katynia, Kutrzeby czy Geodetów lista ulic, które pilnie proszą się o naprawę nawierzchni, jest coraz dłuższa. Miejski Zarząd Dróg monitoruje sytuację, obserwuje pogodę i zapewnia, że na bieżąco realizowane są zabezpieczenia usterek, które zagrażają w bezpieczeństwie ruchu drogowego:

Maciej Hasik: Zimą, jak we wszystkich miastach, także i w Częstochowie najczęściej zabezpiecza się najgorsze wypadkowe ubytki w nawierzchniach asfaltowych metodą na zimno, do czasu, kiedy ruszą wytwórnię masy bitumicznej i możliwe będą zamówienia na poczet remontów cząstkowych, właściwych remontów cząstkowych. Także i do takich doraźnych, zapobiegawczych prac potrzebna jest choćby względna pogoda, by można było to nazwać robotą wykonaną, a nie tylko zrobioną. A zależy nam na tym, żeby kiedy te prace są podejmowane, były mimo swego doraźnego charakteru trwałe, chociażby do tego czasu, kiedy będą wykonywane już wiosną metodami właściwymi, takimi, jakie drogowcy wykonują, jakie uskuteczniają przy remontach cząstkowych.

Jak informuje Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie, w tej chwili prowadzone są tylko prace „doraźne”. Docelowe remonty cząstkowe ruszą za kilka tygodni:

Maciej Hasik: Standardowo, najwięcej napraw nawierzchni wymagają najbardziej wysłużone ulice, bez względu na rodzaj nawierzchni, która na danej drodze występuje. Najlepszą metodą na ich skuteczne i trwałe, a nie tylko doraźne pozbycie się są gruntowne przebudowy. Zadania inwestycyjne, w ciągu ostatnich miesięcy i lat realizujemy ich rekordowo dużo, dlatego liczba zdegradowanych dróg koniecznych do naprawy na wiosnę po zimie także sukcesywnie maleje. Realizowane są liczne zadania lokalne, przygotowywane projekty do przyszłych tego typu zadań. Choć potrzeb w tym zakresie wciąż jest dużo i zdajemy sobie z tego sprawę. Będziemy je realizować zgodnie z powyższym schematem.

Główna i Przejazdowa po przebudowie

Drogi w Częstochowie

Zima jeszcze trwa, a drogi w mieście już pozostawiają wiele do życzenia. Zapytaliśmy częstochowian, jak oceniają ich stan:

Drogi się rozpadają i idzie się fatalnie, jest mnóstwo dziur. Jak jedzie się samochodem, to można zgubić koło…

Podziurawione drogi w Częstochowie. Jak radzić sobie w tych warunkach?

Zapytaliśmy specjalistów, jak radzić sobie w takich warunkach i jakie niosą zagrożenia:

Stan jest fatalny tych dróg z uwagi na to, że próbując ominąć jedną dziurę, wpadamy w drugą. Dla wszystkich mieszkańców są to utrudnienia, dla młodych też, bo nie posiadają oni dużego doświadczenia w prowadzeniu samochodu i się tego uczą dopiero, u nich jest to naprawdę duży taki wysiłek, żeby po prostu spróbować ominąć jedną i zarazem tą drugą, którą gdzieś tam podjeżdżają do niej.

W konkretnych warunkach pogodowych, przykładowo w deszczu. To uważajmy na te kałuże, które tam występują na drodze, bo na pewno w tej kałuży będzie dziura. Gdzieś tam zobaczycie jakieś skruszony asfalt, to też będzie oznaczać, że to będzie na pewno dziura.

Najechanie na dziurę grozi nam np. uszkodzeniem opony, uszkodzeniem felgi, zawieszenia, nawet i układu kierowniczego.

Mówią Piotr Morzyk i Przemysław Bzdon, instruktorzy nauki jazdy.

Jak Wy oceniacie stan dróg w regionie? Dajcie znać na naszym Facebooku:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024