Plenerowa wystawa poświęcona historii RKS Raków. Można ją zobaczyć przy ulicy Łukasińskiego
Przy ulicy Łukasińskiego 40, w sercu dzielnicy Raków w Częstochowie, została otwarta wyjątkowa plenerowa wystawa poświęcona historii RKS Raków. Projekt ten to efekt współpracy klubu z lokalnymi jednostkami oświatowymi, w tym Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta, Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz szkołami technicznymi i centrami kształcenia.
Wystawa poświęcona historii RKS Raków
Wystawa, zatytułowana „Raków. Jak to się zaczęło…”, została uroczyście otwarta 18 kwietnia, przy akompaniamencie hejnału Miasta Częstochowy, w wykonaniu Antoniego Sosnowskiego.
Wystawa przypomina o bogatej historii dzielnicy Raków, która sięga 1631 roku, kiedy to po raz pierwszy wspomniano o lesie Raków. Z biegiem lat Raków przekształcił się z osady przemysłowej w ważny ośrodek życia społecznego i sportowego. Początki sportu w Rakowie datuje się na rok 1914, kiedy to powstał Klub Sportowy „Jedność”, a później KS „Sparta” i KS „Racovia”. W 1927 roku na ich bazie utworzono Robotniczy Klub Sportowy „Raków”.
Wystawa to nie tylko przypomnienie o sportowych sukcesach, ale również o trudnych momentach w historii klubu, w tym o działalności podczas okupacji niemieckiej i tragicznym losie przedwojennego prezesa klubu, Mariana Federaka. Po wojnie klub wznowił działalność, a w 1955 roku otwarto nowy stadion, co było ważnym krokiem w dalszym rozwoju RKS „Raków”.
Czytaj także: