Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co dalej z dworcem PKP w Częstochowie? Wyburzą go czy zostanie ujęty w rejestrze zabytków?

Facebook Twitter

Co dalej z dworcem PKP w Częstochowie? Temat wraca, bo PKP przymierza się do wyburzenia dotychczasowego dworca i budowy nowego. Tymczasem grupa Elanex, która chce zachowania budynku z lat 90. informuje o zupełnie innych decyzjach. 

Fontanna przed dworcem kolejowym zostanie rozebrana

Co dalej z dworcem PKP w Częstochowie?

Jak czytamy na profilach Grupy Elanex:

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o rozpoczęciu procedury wpisu nietuzinkowego budynku do rejestru zabytków. Postępowanie wszczęto z urzędu, istnieje więc bardzo duża szansa, że obiekt rzeczywiście zostanie uznany za zabytkowy i tym samym uniknie rozbiórki.

O wyburzeniu gmachu z połowy lat 90. mówi się od kilku lat, ostatnio w ogłoszonym przetargu zgłosiły się 3 firmy do realizacji zadania. Wiele lokalnych środowisk mówi nie kolejnemu węzłowi przesiadkowemu z przystankami autobusowymi. Optują za zachowaniem i remontem pawilonu tak charakterystycznego dla placu Rady Europy. Powołano nawet Komitet Częstochowian „Nasz dworzec. Wspólna sprawa!”. Rozbiórka za kilkadziesiąt milionów nazywana jest marnotrawstwem pieniędzy. Grupa Elanex pisze, że budynek zasługuje na remont zamiast wyburzenia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024