Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dworzec Główny PKP Częstochowa. Jaka czeka go przyszłość?

Facebook Twitter

Zburzą gmach dworca, a może znajdzie się w wykazie budynków pod specjalną kuratelą konserwatora. Rozpoczęcie procedury wpisania budynku dworca PKP Częstochowa Osobowa do rejestru zabytków, rozpoczęło na nowo dyskusję o jego przyszłości.

Fontanna przed dworcem kolejowym zostanie rozebrana

PKP S.A. planowało już rozbiórkę i budowę nowego gmachu. W tej sprawie ogłosiło nawet przetarg, po licznych pytaniach zgłosili się oferenci. Postępowanie wojewódzkiego konserwatora zabytków opóźni inwestycję, lub może ją zatrzymać:

Mirosław Rymer: Decyzja o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania budynku dworca w Częstochowie do Rejestru Zabytków zapadła pod wpływem wniosku Stowarzyszenia o wszczęcie takiego postępowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w takim przypadku organ zobowiązany jest wszcząć postępowanie z urzędu. Nie przesądza to jednakże o tym, że ostatecznie budynek dworca zostanie wpisany do Rejestru Zabytków.

– mówi Mirosław Rymer, rzecznik Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dla PKP, czyli inwestora w tym temacie to przede wszystkim koszty:

Bartłomiej Sarna: Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wstrzymuje możliwość przeprowadzenia jakichkolwiek prac budowlanych przy obiekcie do czasu zakończenia procedury prowadzonej przez konserwatora zabytków. Innymi słowy, obecnie przyszłość planowanej inwestycji zależy tylko i wyłącznie od decyzji konserwatora zabytków, podobnie jak terminy jej realizacji. Warto tutaj zaznaczyć, że spółka poniosła znaczne koszty związane z przygotowaniem konkursu architektonicznego i dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca. Obecnie szacujemy ich łączną wartość.

– mówi Bartłomiej Sarna z PKP S.A. Przypomnijmy, że pomimo protestów spółka zamierzała rozebrać gmach, a w jego miejsce zbudować nowy, mniejszy, który nie będzie tak drogi w utrzymaniu. Co dalej z inwestycją? Jak długo będzie trwało postępowanie?

Mirosław Rymer: Postępowanie przed organem pierwszej instancji, czyli przed śląskim konserwatorem zabytków, będzie trwało zapewne koło kilku miesięcy. W przypadku ewentualnego odwołania, którego raczej należy się spodziewać, bowiem w przypadku wpisu zapewne odwołanie wniesie PKP, natomiast w przypadku odmowy wpisu odwołanie wniesie stowarzyszenie. Takie postępowanie odwoławcze może trwać od kilku miesięcy do czasami nawet kilku lat.

– dodaje Mirosław Rymer, rzecznik Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Los gmachu Dworca Głównego w Częstochowie nie jest jeszcze przesądzony. Wszczęcie procedury wpisania obiektu do rejestru zabytków, stawia jednak całą inwestycję pod znakiem zapytania. Do tematu jeszcze będziemy wracać.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024