Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Parking dla osób niepełnosprawnych: Jest kłopot z wyznaczaniem nowych kopert? Pytamy rzecznika

Facebook Twitter

Jest kłopot z wyznaczaniem nowych kopert na miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Zmieniły się przepisy dotyczące rozmiaru niebieskich prostokątów dla pojazdów takich użytkowników.

Parking dla osób niepełnosprawnych
Fot. Pixabay

Parking dla osób niepełnosprawnych

Okazuje się, że nie wszędzie tam, gdzie takie miejsce mogłoby się wcześniej znaleźć, teraz można je zmieścić:

Tomasz Tyl: W dużej mierze te koperty są malowane na bieżąco. Wygląda to tak, iż MZD odsyła do mnie taką osobę, która stara się o wymalowanie koperty. Jadę na miejsce, rozmawiamy z osobą, osobami, przedstawia kartę i w praktycznie w 99% – pod warunkiem, iż infrastruktura na to pozwala – takie koperty są dorysowywane, ale obecnie rządząca ekipa troszeczkę zmieniła te przepisy dotyczące malowania miejsc parkingowych i zwiększyli z 2.5 metra szerokość na 3,4 metra

– ocenia Tomasz Tyl, społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnością w Częstochowie. Zgodnie z wytycznymi niebieskie miejsca parkingowe z symbolem wózka mają mieć prawie 3,5 metra szerokości. Nie mogą znaleźć się też tam, gdzie parkowanie odbywa się równolegle do ruchu. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa:

Tomasz Tyl: Podejrzewam, że chcieli dobrze, zrobili to bez konsultacji ze stowarzyszeniami osób z niepełnosprawnościami. W chwili obecnej niestety wzdłuż nie można takich miejsc malować do ulicy i bardzo często to niepełnosprawni mają problem. Wystarczyło zapisać w ustawie od 2,5 do 3,4 metra. Niestety jest tylko i wyłącznie zapisane 3,4.

Radio Jura: Czyli nie ma dowolności. Koperta musi być szersza?

Tomasz Tyl: Dokładnie i to tylko i wyłącznie. Nie można malować tych kopert prostopadle do jezdni, nad czym bardzo ubolewam.

Tomasz Tyl, rzecznik do spraw Osób Niepełnosprawnych

Parking dla osób niepełnosprawnych. Częstochowski rzecznik zmaga się nie tylko z przepisami

Reaguje na zgłoszenia mieszkańców, którzy informują, gdzie potrzeba nowych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, albo innych ułatwień dla osób, które mają problemy z poruszaniem się:

Radio Jura: Czy rzecznik może też wpływać na administratorów?

Tomasz Tyl: Podam ostatni przykład. Napisałem do właściciela Vendo Parku w dzielnicy Ostatni Grosz, aby przystosował jeden podjazd dla osób z niepełnosprawnościami oraz wybudował barierki do schodów. Nie było problemu najmniejszego. Natomiast również napisałem do właścicieli firmy Netto, podobny kazus, aby zrobili coś takiego w dzielnicy również Ostatni Grosz, niestety bez odzewu. Mieszkańcy poprosili, że zbyt mała ilość miejsc parkingowych na Jana Pawła przy Biedronce, rzeczywiście nie spełnia norm. Poczekamy co odpisze Jeronimo Martins. Tak więc to różnie wygląda. Ze spółdzielniami nie ma większych problemów w Częstochowie.

Z Tomaszem Tylem, społecznym rzecznikiem osób z niepełnosprawnością w Częstochowie, rozmawiał Mariusz Osyra.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024