Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jura Bez Barier, czyli bardziej dostępne atrakcje regionu dla osób niepełnosprawnych

Facebook Twitter

"Jura Bez Barier" to lokalny odnośnik do śląskiego programu przełamywania trudności w życiu codziennym, jakie dotyczą osób z problemami ruchowymi. Oczywiście jest realizowany na terenie gmin jurajskich nieopodal Częstochowy.

Atrakcje regionu dla osób niepełnosprawnych
Fot. facebook.com/juratravel

Atrakcje regionu dla osób niepełnosprawnych

Pomysł stale się rozwija. Zainicjowano specjalne zajęcia plenerowe z myślą o osobach z różnymi niepełnosprawnościami:

Robert Nieroda: Projekt Biura Bez Barier to część szerszego projektu Śląskie Bez Barier dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. My na Jurze chcemy pokazać osobom z niepełnosprawnościami możliwość korzystania z walorów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przygotowaliśmy możliwość uczestnictwa w wspinaczce skałkowej, która jest prowadzona przez specjalnie przeszkolonych instruktorów na specjalnie przygotowanej do tego skale.

Jak mówi Robert Nieroda, dyrektor Biura Związku Gmin Jurajskich, w tym roku Jura Krakowsko-Częstochowska stała się tym samym jeszcze bardziej popularna, ale również bardziej dostępna dla części turystów, którzy wcześniej z takiej aktywności musieli rezygnować:

Robert Nieroda: Skała w Pasiekach, w gminie Niegowa to skała, która jest bardzo prosta do wspinania, a dodatkowo ma odpowiednie zabezpieczenia w postaci bardzo blisko znajdujących się stanowisk zjazdowych, co powoduje, że instruktor może równolegle do osoby niepełnosprawnej się wspinać i pomagać jej, podpowiadać, motywować do wspinaczki.

W ramach projektu „Jura bez barier” osoby z niepełnosprawnościami mogły w tym roku spędzać wolny czas w sposób, który wcześniej wydawał się dla nich nieosiągalny. Popularność akcji jest tak duża, że brały w niej udział osoby z różnych zakątków województwa śląskiego. Wspinaczka to nie koniec atrakcji w projekcie:

Robert Nieroda: Drugim elementem naszej akcji to są takie przejażdżki czy eskapady z Grupą Jurajską GOPR. Tutaj osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość razem z ratownikiem pojechać taką karetką ratowniczą grupy jurajskiej GOPR po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, oczywiście poznając przy tym wszystkie walory Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przejeżdżając przez piękne krajobrazowo tereny jury.

O akcji powiedział nam Robert Nieroda ze Związku Gmin Jurajskich.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj