Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Należycie przygotowane lokale wyborcze dla osób z niepełnosprawnościami. To ważne, informuje Rzecznik Praw Obywatelskich

Facebook Twitter

Przygotowanie tegorocznych wyborów parlamentarnych razem z planowanym referendum, to przed 15 października temat numer jeden, nie tylko w samej Częstochowie. Trzeba dopilnować wielu kwestii technicznych. Czy wszystkie lokale będą należycie przygotowane, a bariery architektoniczne nie zatrzymają np. osób z problemami w poruszaniu się?

Wybory samorządowe 2024 lokale wyborcze dla osób z niepełnosprawnościami

Lokale wyborcze dla osób z niepełnosprawnościami. Będą dobrze przygotowane?

Dostępne wybory to również dostępne lokale wyborcze

– informuje lokalne biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik inicjuje bowiem działania, które umożliwią głosowanie osobom z niepełnosprawnościami. Zarówno osobiste jak i tajne oddanie głosu w lokalu wyborczym. Biuro opublikowało „Arkusz oceny lokalu wyborczego”. Każda osoba odpowiedzialna za jego przygotowanie, może się nim posłużyć, aby ocenić, czy lokal jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował już 5 czerwca list w tej sprawie odnośnie dostępności lokali wyborczych, do wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przygotowanie miejsc głosowania to właśnie odpowiedzialność gminy. Ważne aby nie tylko zapewnić, ale i monitorować dostępność w wyborach dla wszystkich zainteresowanych oddaniem głosu. Będą nad tym czuwać m.in. społeczni obserwatorzy wyborów. Mają działać również w Częstochowie i regionie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj