Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

OTOP zachęca do pomagania ptakom

Facebook Twitter

Trwa jeszcze zima, więc pamiętajcie o skrzydlatych przyjaciołach człowieka za oknami. Częstochowski OTOP zachęca do dokarmiania ptaków w zimie. Warto robić to cyklicznie i pomóc dużej liczbie ptaków, które zimują na naszym terenie.

fot. IvaCastro / pixabay.com

Pytaliśmy fachowca czym we właściwy sposób karmić ptaki? Najważniejsze – chleb się do tego nie nadaje:

Przede wszystkim słonecznik. Można też kupować gotowe kulki pokarmowe, które można kupować z pewnych źródeł w sklepach do wieszania dla ptaków. Jeżeli dokarmiamy ptaki, ważne aby robić to regularnie. Można zakończyć dokarmianie w momencie, kiedy zrobi się już ciepło, bo warto pamiętać, że w karmnikach mogą roznosić się różne zarazki.

– jak mówi Marcin Borowik, lider częstochowskiego oddziału Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przy łagodnej zimie wiele gatunków zdecydowało się na pozostanie w naszym kraju. Styczniowe liczenie ptaków na potrzeby oszacowania liczebności różnych gatunków już się zakończyło i potwierdziło obserwacje ornitologów:

Ptakiem tegorocznego, zimowego „Ptakoliczenia” został gawron. Ptak, którego widzimy na co dzień, rozpoznajmy go ale często mylimy z kurkiem lub wroną. Często są te ptaki widywane na trawnikach, tam poszukują orzechów, pędraków, owoców. Czyszczą trawniki z różnych zanieczyszczeń.
Czy w trakcie zimy możemy obserwować więcej gatunków ptaków?
Możemy spotkać kwiczoły, gile, również kaczki, które są przyzwyczajone do dokarmiania przez ludzi w trakcie zimy. Aktualnie przygotowuję zestawienie ptaków najliczniej obserwowanych w parkach i ogrodach o tej porze roku(…).

Z Marcinem Borowikiem z grupy OTOP rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj