Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków w Ostrawie. „Nasi” dziś wracają do domu

Facebook Twitter

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków, realizowane w Ostrawie, dobiegają już do końca. Na wypadek powodzi szkolili się między innymi strażacy z Częstochowy.

Wyjechali w miniony poniedziałek, dziś wracają do domów. Do końca dobiegają już międzynarodowe ćwiczenia strażaków, które odbywają się w czeskiej Ostrawie. To ćwiczenia w czasie których tzw. międzynarodowy moduł HCP, stworzony do walki z powodziami, szlifuje współpracę i współdziałanie.

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków – gotowi do walki z powodziami

Ćwiczenia o nazwie CZECH MODEX 2023 trwały pięć dni. Uczestnikami są zespoły ratownicze wyposażone w pompy wysokiej wydajności (HCP) z Polski, Niemiec, Włoch, Szwecji, Bośni i Hercegowiny oraz z Holandii. Pompy te, będące na wyposażeniu strażaków z regionu, wykorzystywane były dotąd w czasie międzynarodowych akcji powodziowych – w czasie powodzi w Bośni (2014 roku) oraz w Czechach w 2013 roku.

Polski moduł HCP (pompy wysokiej wydajności) wchodzący w skład Puli Zasobów Ratowniczych Unii Europejskiej, podczas tych ćwiczeń dodatkowo przechodzi proces recertyfikacji, polegający na sprawdzeniu możliwości operacyjnych oraz wyposażenia pod kątem wymagań stawianych przez prawo unijne

mówi bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

PSP Katowice

Na miejscu strażacy z Częstochowy, Rybnika, Jastrzębia

W skład modułu wchodzi 39 funkcjonariuszy PSP oraz 19 pojazdów z województw śląskiego, mazowieckiego oraz podkarpackiego. Wśród nich są strażacy z jednostek, które na wyposażeniu mają pompy dużej wydajności. To między innymi strażacy z Częstochowy, ale także z Katowic, Bielska, Zawiercia, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Zawiercia oraz z Rybnika.  Dowództwo zespołu stanowią funkcjonariusze z Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP. Dowódca zespołu mł. bryg. Jakub Filip, zastępca st. kpt. Andrzej Jokiel. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczy 33 śląskich strażaków i  17 pojazdów pożarniczych i specjalnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj