Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Odrestaurowane groby na Cmentarzu Żydowskim w Częstochowie

Facebook Twitter

W czwartek (15.06) w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady uroczyście odsłonięto po odnowieniu wojenną mogiłę Inteligencji Żydowskiej zamordowanej przez hitlerowskich okupantów 20 marca 1943 roku.

fot.Ł.Kolewiński/ czestochowa.pl

Odrestaurowane groby w Częstochowie

W uroczystości uczestniczyli między innymi przedstawiciele ambasady Izraela w Polsce, w tym Elena Lagutin. Alon Goldman, przewodniczący Związku Żydów Częstochowian w Izraelu, dziękował za kultywowanie pamięci i dbanie o miejsca pochówku. Udało się je odnowić ze środków z budżetu państwa w ramach programu opieki nad cmentarzami wojennymi.

Straceni przez hitlerowców 20 marca 1943, czyli w żydowskie święto Purim, byli posiadaczami dyplomów akademickich. Byli wśród nich lekarze, adwokaci, inżynierowie, a także członkowie Judenratu wraz z rodzinami mający krewnych w Palestynie i wpisani na specjalną listę z polecenia okupantów stworzoną przez częstochowski Judenrat. Na cmentarz przywieziono  i spędzono wszystkie ofiary i nakazano im rozebrać się do naga. Dwójkami prowadzono ich nad wykopany grób, gdzie zabijano ich strzałami z broni palnej.

– cytują urzędnicy na stronie czestochowa.pl.

fot.Ł.Kolewiński/ czestochowa.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024