Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od stycznia Miejską Galerią Sztuki zarządza Anna Paleczek-Szumlas

Facebook Twitter

Anna Paleczek-Szumlas zastąpiła odchodzącego na emeryturę Czesława Tarczyńskiego. Anna Paleczek-Szumlas - zgodnie z zarządzeniem prezydenta - pozostanie na stanowisku do dnia powołania dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki, wyłonionego w trybie konkursowym.

Anna Paleczek-Szumlas studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, później ukończyła studia na Wydziale Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Akademii Jana Długosza). Jest też absolwentką studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Warszawie, a także licznych kursów menadżerskich.

Podczas studiów była przewodniczącą Rady Uczelnianej WSP i współorganizowała akademickie imprezy kulturalne, m.in. Juwenalia, Kulturalną Jesień Studentów, przeglądy piosenki studenckiej, wystawy fotograficzne, wernisaże. Pracowała w częstochowskim oddziale Agencji Rozwoju Exportu (1994-1996), w Banku Częstochowa S.A. (1996-2002); od 1999 do 2014 prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie projektów użytkowych, graficznych, aranżacji wnętrz, organizacji imprez kulturalnych, doradztwa finansowego; przez wiele lat współpracowała też z grupą ING.

Od 2010 roku pracowała w dziale Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego, do jej zadań należało m.in. tworzenie nowych programów oraz lekcji edukacyjnych i artystycznych dla uczniów, pozyskiwanie funduszy na działalność edukacyjno–wystawową czy organizacja I edycji Konkursu Design. Trzy kolory segregacji. Jest członkiem Komisji ds. Estetyki Miasta.

Interesuje się projektowaniem graficznym i użytkowym, architekturą wnętrz, fotografią artystyczną, muzyką jazzową i klasyczną. Jej prace – grafika i malarstwo – były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych; część z nich znajduje się w zbiorach instytucji i kolekcjach prywatnych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie.

Jest instruktorem jeździectwa, lubi narty i sporty wodne. Jest mężatką, ma dwoje dzieci.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024