Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie. Jaka jest sytuacja podopiecznych w zimie?

Facebook Twitter

W schronisku dla bezdomnych zwierząt w Krakowie zorganizowana została „Akcja mrozy", w ramach której proszono mieszkańców o chociaż tymczasowe domy dla psów. Wszystko po to, by pomóc przetrwać zwierzętom niskie temperatury. Jak wygląda sytuacja bezdomnych czworonogów w Częstochowie?

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie.
fot. FB/Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie. – jaka pomoc jest potrzebna?

O to pytaliśmy Martę Pasiekę ze schroniska przy ul. Gilowej.

Marta Pasieka: Jesteśmy za każdą formą promowania adopcji. Natomiast biorąc bardzo dużą odpowiedzialność za nasze zwierzęta i sprawdzając każdy dom, do którego zwierzę ma pójść, nie widzielibyśmy tutaj możliwości przeprowadzenie podobnej akcji. Nasze zwierzęta szukają domów stałych, nie tylko na jeden dzień. Cała procedura adopcyjna, która rozpoczyna się w schronisku jest procedurą po to, aby te zwierzęta nie trafiały z powrotem do schroniska. Natomiast w przypadku takiego szybkiego wydania nie mamy możliwości sprawdzenia, gdzie to zwierzę idzie, gdzie będzie mieszkało.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie. Podopieczni potrzebują też kocyków

Tymczasowych adopcji nie będzie w naszym mieście, zwierzęta mają zyskać dom na stałe, dlatego nie zabraknie form zachęty do przygarnięcia kota czy psa. W promocję adopcji zwierząt zaangażowani są wolontariusze, a placówce i mieszkającym tu czworonogom można pomóc cały czas, nie tylko w trakcie mrozów.

Marta Pasieka: Potrzebujemy pomocy tak naprawdę przez cały rok. To nie tylko ważna jest pomoc w tym okresie zimowym. Najbardziej potrzebujemy karmy. Karmy dobrej jakości. Potrzebujemy środków czystości, ale także jeśli chodzi o pomoc niematerialną, to tutaj potrzebujemy pomocy wolontariuszy, których zapraszamy do schroniska. Można zbierać nakrętki plastikowe i dostarczać je bezpośrednio do siedziby schroniska. Największą uwagę mimo wszystko jednak skupiamy na dobrej jakości karm.

Karma dla zwierząt zawsze się przyda, choć rzeczowej pomocy nie brakuje, ciągle pojawiają się nowe potrzeby częstochowskiego schroniska.

Marta Pasieka: Jest to przede wszystkim remont budynków, w których przebywają nasze zwierzęta. Dzięki remontom nie przebywają w wilgoci, nie jest im zimno. Mają ciepłe posadzki. Także to jest ogromna pomoc i plus dla naszych zwierząt. Organizujemy imprezę, na którą przychodzi mnóstwo osób. Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji. Dzięki temu udało się również otrzymać sporą ilość funduszy podczas tej imprezy. Oczywiście to też ogrom nakrętek, które otrzymujemy od Państwa i za którą serdecznie dziękujemy.

Powiedziała nam Marta Pasieka z częstochowskiego Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt. Jeżeli chcecie dać dom wybranemu pupilowi, zajrzyjcie do placówki przy ul. Gilowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj