Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowy starosta w Kłobucku zostanie wybrany jeszcze w październiku. Henryk Kiepura trafił do Sejmu

Facebook Twitter

Nowy starostwa w Kłobucku musi zostać wyłoniony podczas kolejnego głosowania Rady Powiatu, bo dotychczasowy - Henryk Kiepura - został wybrany posłem.

Nowy starosta w Kłobucku

Tym razem nie było problemów z kworum, a sesja Rady Powiatu Kłobuckiego przebiegła bez problemów. W czwartek (19.10.) podczas obrad udało się też uzupełnić skład rady, po tym jak dwójka radnych zrezygnowała ze swoich funkcji. Nowymi radnymi w powiecie kłobuckim zostali: Jerzy Szaflik i Tomasz Jeziorski, którzy podczas tego posiedzenia złożyli ślubowanie. Mandat radnego obowiązuje w ich przypadku do końca kwietnia przyszłego roku.

Ale to nie jedyne zmiany, jakie szykują się w kłobuckim starostwie. Dotychczasowy starosta  Henryk Kiepura w minioną niedzielę, został wybrany posłem, co oznacza, że Rada Powiatu musi wybrać nowego starostę. Nie może łączyć funkcji w samorządzie i w Sejmie, stąd starosta musi złożyć swój dotychczasowy mandat. Do zmian w zarządzie i wyboru nowego starosty może dojść już podczas kolejnej sesji. Zaplanowana jest w Kłobucku 30 października.

Jak wygląda wybieranie nowego starosty? To kompetencja rady. Rada powiatu wybiera starostę bezwzględną większością głosów, przy ustawowym składzie, w tajnym głosowaniu. Po wyborze nowego starosty radni wybierają jeszcze wicestarostę oraz wskazują w głosowaniu pozostałych członków zarządu. Odbywa się to na wniosek starosty już zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu rady. Ustawowo starosta powiatu wybierany jest na 5-letnią kadencję, ale w tym przypadku nowy starosta będzie pełnił tę funkcję ok. pół roku. Tyle czasu dzieli nas od wyborów samorządowych. Kadencję samorządów wydłużono przypomnijmy do 30 kwietnia 2024 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj