Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Notoryczne włamania i kradzieże na terenach ROD w Częstochowie

Facebook Twitter

Częstochowska policja przestrzega przed złodziejami grasującymi po działkach. W ostatnim czasie mundurowi z komisariatu II otrzymali zgłoszenia o dwóch kradzieżach, do których doszło na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych w naszym mieście.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

W związku z tym policja apeluje o przezorność:

Sabina Chyra – Giereś: Złodzieje wykorzystali fakt, że osoby pokrzywdzone zajęte były wykonywaniem pracy na swoich działkach. W jednym przypadku złodziej ukradł pozostawione na tarasie telefon i portfel wraz z dokumentami i kartą bankomatową, podczas gdy właściciel zajęty był podlewaniem ogródka. W kolejnym zgłoszeniu złodziej wykradł portfel z dokumentami i gotówką z torebki pozostawionej w niezamkniętej altanie. Właściciele również byli zajęci pracami ogrodowymi

– informuje Sabina Chyra – Giereś z KMP w Częstochowie. Mundurowi mają także rady, jak skutecznie zabezpieczyć działkę przed złodziejami:

Sabina Chyra – Giereś: Pamiętajmy, że złodziej wykorzysta każdą okazję, by wzbogacić się czyimś kosztem, dlatego pochłonięci pracami w ogrodach musimy pamiętać, żeby trzymać przy sobie cenne przedmioty takie jak telefony czy torebki albo pozostawiać je w zamkniętej altance. Zwracajmy co jakiś czas uwagę na to, co się dzieje dookoła nas. W szczególności zwracajmy uwagę na obcych, którzy chodzą bez celu po ogrodach działkowych. Czasami jedno nasze pytanie, czy kogoś szukają, może skutecznie ich zniechęcić i odstraszyć.

Paradoksalnie, im więcej ludzi korzysta z takiej rekreacji w Częstochowie, tym więcej mają złodzieje:

Sabina Chyra – Giereś: Zamykajmy też swoje samochody, które parkujemy przed Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi. Tam również nie zostawiajmy żadnych cennych przedmiotów. Planując prace w ogrodzie, powinniśmy się zastanowić, czy dobrym pomysłem jest zabieranie na nią wartościowych przedmiotów czy dużych kwot pieniędzy. Jeśli wychodzimy do sąsiada z naszej działki, do sklepu, czy nawet wywieźć odpady zielone z działki, zamykajmy zawsze altankę, zamykajmy pomieszczenia gospodarcze, szopkę, w której przechowujemy narzędzia.

Problem okradania altanek działkowych nie jest nowy – co roku nasila się wiosną i latem. Powodem są też słabe zabezpieczenia:

Sabina Chyra – Giereś: Rozważmy założenie solidnych zamków w swojej altance. Można też pomyśleć o zamontowaniu dobrych, bezpiecznych drzwi – najlepiej, żeby były okute blachą albo też zamontowanie okien z szybami antywłamaniowymi, bo tak naprawdę nic nie odstraszy potencjalnego przestępcy tak bardzo jak trudno dostępny obiekt. Tacy złodzieje działają zazwyczaj szybko, w pośpiechu, by nikt ich nie zauważył, dlatego wykorzystują nadarzającą się okazję albo szukają altanek posiadających najłatwiejsze do pokonania zabezpieczenia. Jeżeli już dojdzie do włamania czy do kradzieży, należy wezwać na miejsce policję i starać się nie dotykać niczego, by nie zatrzeć śladów pozostawionych przez przestępcę

– apelowała i przestrzegała Sabina Chyra – Giereś – rzecznik częstochowskich policjantów.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj