Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nauka w szpitalu. Studenci zdobywają wiedzę na Parkitce

Facebook Twitter

Udało się zacieśnić współpracę między Uniwersytetem Jana Długosza i Collegium Medicum, a Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym. Na Parkitce cenne doświadczenie będą zdobywać studenci kierunków lekarskich uczący się w Częstochowie.

Nauka w szpitalu
fot. www.ujd.edu.pl

Nauka w szpitalu młodych medyków pod okiem specjalistów to zdobywanie zawodu w praktyce.

Anna Wypych-Gawrońska: Zgodnie ze standardami studenci kierunku lekarskiego kształcą się w placówkach medycznych, szpitalach, na oddziałach klinicznych od trzeciego roku. Zatem było oczywiste, że musimy przystąpić do takich rozmów bardzo zaawansowanych. Już na etapie wniosku mieliśmy zgodę szpitala na tę współpracę i ona była dla nas kluczowa i prawdopodobnie też decydująca o tym, że zgodę na uruchomienie kierunków otrzymaliśmy. Mamy zabezpieczone kształcenie studentów kierunku lekarskiego już od tego roku akademickiego na wybrane zajęcia z zakresu komunikacji z pacjentem, komunikacji w zespole medycznym. Mamy też umowę z Miejskim Szpitalem Zespolonym.

Uniwersytet Jana Długosza i rektor prof. Anna Wypych-Gawrońska, zapowiadają już współpracę z kolejnymi placówkami. Szpital w Częstochowie wesprze kształcenie i zdobywanie praktycznych umiejętności przez młodych medyków, również z myślą o przyszłych kadrach…

Marcin Pakulski: To jest jeden z naszych celów, aby stworzyć to miejsce atrakcyjne dla kadry medycznej, dla tych lekarzy, którzy mają ambicję łączyć pracę lekarską z pracą naukową, a z drugiej strony również chcemy poszerzyć nasze możliwości pozyskiwania nowych kadr. W tej chwili powiem tak, że jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem młodych ludzi w zakresie wszystkich specjalności, dlatego że musimy dbać o zastępowalności pokoleniową.

Deklarował przy okazji zawierania porozumienia, Marcin Pakulski – zastępca dyrektora ds. leczniczych Parkitki.

fot. www.ujd.edu.pl

Oprócz osób z kierunku lekarskiego, z zajęć na terenie szpitala skorzystają studenci: pielęgniarstwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, farmacji i psychologii. Placówka zapewni też prowadzenie prac badawczych dla środowiska akademickiego.

Marcin Pakulski: Kształcenie studentów medycyny w kierunku lekarskim musi być oparte o oddziały kliniczne. To jest nauka praktyczna wykonywania zawodu. Zatem jest to taki element niezbędny, a to jest również prowadzenie działalności naukowej. Stąd w oparciu o nasze oddziały szpitalne będą powstawały katedry i kliniki, których głównym celem, głównym zadaniem są właśnie te działania edukacyjne i działania naukowe.

Dodaje wicedyrektor Marcin Pakulski, z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj