Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Najazd turystów na Jurę Krakowsko- Częstochowską. Mamy informacje od goprowców

Facebook Twitter

Od kilku dni, gdy otwarto infrastrukturę turystyczną, bardzo dużo turystów zjechało na Jurę. Na szlakach pojawili się nie zawsze odpowiednio wyekwipowani piechurzy czy narciarze.

fot. Jörg Vieli/ Pixabay

Przez dwa tygodnie na pewno ruch nadal będzie duży, zauważają i przestrzegają jednocześnie jurajscy ratownicy górscy.

Widzimy bardzo duży ruch turystyczny, ponieważ wszyscy spragnieni wyjazdu, odwiedzili Jurę Krakowsko-Częstochowską, dużo saneczkarzy, kuligów, biegaczy narciarskich, nawet były grupy na rowerach. Także spodziewamy się, że w najbliższym czasie ten ruch będzie wzmożony. Do tego momentu było wszystko pozamykane i ludzie są stęsknieni za turystyką górską. W większej grupie warto ze sobą mieć kijki trekingowe, które umożliwią nam ustabilizowanie pozycji, powszechnie dostępne raczki na buty.

Mówi Mateusz Leks z jurajskiej grupy GOPR. Przygotowanie to podstawa, szczególnie że pogoda ma być zmienna, a mimo wydawałoby się niedużej trudności na Jurze, szlaki pozostają oblodzone:

Na szlakach w najbliższym czasie możemy spodziewać się dużych oblodzeń, ponieważ zalegająca warstwa śniegu będzie topnieć przy dodatniej temperaturze, dlatego musimy zachować szczególną ostrożność podczas zejść, żeby nie ulec jakiejś kontuzji. Ludzie przyjeżdżający tutaj w góry, na Jurę, wychodząc prosto z samochodów nie przewidzieli, że na szlakach zalega jeszcze śnieg, że jest mokro, wychodzą w butach kompletnie niedostosowanych do takich warunków zimowych, czy to w adidasach, czy w jakichś półbutach miejskich.

Ostrzega Mateusz Leks z jurajskiej grupy GOPR w Podlesicach, prosząc jednocześnie turystów o rozwagę i odpowiednie wyposażenie. Złote rady co powinniśmy zabrać na wycieczkę na Jurę, szczególnie w zimie?

Warto przed każdą wycieczką zabrać ze sobą naładowany telefon oraz pozostawić informację w domu, gdzie się wybieramy i mniej więcej, o której godzinie planujemy wrócić. Dodatkowo w telefonie trzeba mieć zapisany numer alarmowy w razie wypadku, czyli do GOPRu to jest 601 100 300 bądź 985. Dodatkowo każdorazowo też zachęcam do pobrania aplikacji ratunek, która w razie wypadku umożliwi nam w bardzo szybkim czasie zlokalizowanie osoby zaginionej. 

Zawsze warto też wędrować po szlakach w towarzystwie innych osób.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 marca 2024