Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

GOPR: będzie całoroczna stacja w Wiśle

Facebook Twitter

Na terenie Wisły powstanie całoroczna stacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do tej pory ratownicy GOPR pełnili dyżury w mieście w tak zwanej weekendowej stacji ratunkowej, w siedzibie OSP Wisła- Jawornik. Funkcjonowała ona w sezonie letnim od 1 maja do 1 września. Jak twierdzą goprowcy, to rozwiązanie nie było jednak wystarczające.

GOPR

GOPR: będzie całoroczna stacja w Wiśle

Została podpisana umowa przekazania w użytkowanie wieczyste przez Miasto Wisła na rzecz naszego Pogotowia działki w Wiśle zlokalizowanej przy ul. Kopydło, na której wkrótce powstanie Stacja Ratunkowa GOPR Beskidy. Dzięki temu znacznie wzrośnie bezpieczeństwo turystów i mieszkańców tej części Beskidu Śląskiego.

– cieszyli się ratownicy, według których rozwiązanie z sezonowym dyżurem, nie było wystarczające. Podobnego zdania były także władze Wisły, dlatego rozpoczęły się starania o powstanie w mieście stacji całorocznej.

Padł pomysł, że może warto wybudować nowe miejsce.

– mówi burmistrz Wisły Tomasz Bujok:

 Tomasz Bujok: Rada Miasta przychyliła się do wniosku przekazania w wieczystą dzierżawę działki przy ulicy Kopydło. Miejsce myślę, że bardzo trafione pod względem logistyki i takiego centralnego punktu przy drodze wojewódzkiej. GOPR zaakceptowało to miejsce, w związku z tym miasto przekazało wieczystą dzierżawę. Podpisaliśmy umowę z przedstawicielami GOPR.

W tym roku ma powstać projekt i być może uda się uzyskać pozwolenie na budowę. GOPR wkrótce ma złożyć w MSWiA wniosek o sfinansowanie zadania z budżetu państwa. Koszt budowy „goprówki” szacowany jest około 2 miliony złotych.

Podpisanie umowy/ mat.prasowe

GOPR: będzie całoroczna stacja w Wiśle

Nie mamy wątpliwości, że taka stacja jest potrzebna w Wiśle

– dodaje burmistrz Bujok.

Tomasz Bujok: GOPR zobowiązał się wybudować placówkę na terenie gminy Wisła, niesamowicie potrzebną ze względu na to, że patrzymy, obserwujemy, analizujemy statystykę wydarzeń, wypadków, również tych rowerowych, których jest coraz więcej ze względu na coraz bardziej rozwijający się ruch rowerowy w naszych Beskidach. Potrzebne miejsce, potrzebna placówka. Fundament jest w tej chwili stworzony, mam nadzieję, że GOPR poradzi sobie z tym zadaniem, jakim jest realizacja i budowa tej stacji.

A jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i znajdą się środki finansowe, stacja GOPR w Wiśle mogła by zacząć funkcjonować w Wiśle za dwa lata, w 2026r. Przypomnijmy, że Grupa Beskidzka GOPR działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego oraz Małego, a także zachodniej części Beskidu Makowskiego. Jej główna siedziba znajduje się w Szczyrku. To największą z grup spośród wszystkich działających w ramach GOPR. Zrzesza około 350 czynnych ratowników, w tym 22 zawodowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj