Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mieszkańcy Kamyka już w niedzielę zdecydują, czy chcą utworzenia nowej gminy

Facebook Twitter

Już w tę niedzielę (19.01.) mieszkańcy gminy Kłobuck wezmą udział w referendum. Było zapowiadane kilka miesięcy temu. Już od wielu lat Kamyk i sąsiadujące z nim miejscowości chcą odłączyć się od Kłobucka i utworzyć nową gminę.

Kamyk, Borowianka, Nowa Wieś, Kopiec i Biała chcą utworzyć nową gminę. Lokalnym radnym i mieszkańcom zależy na finansowym uniezależnieniu się od Kłobucka.

W tym układzie, jaki istnieje w tej chwili, nie mamy jakichkolwiek szans na rozwój, na jakiekolwiek inwestycje. Nie możemy przeforsować żadnego naszego wniosku dotyczącego poprawy życia mieszkańców.

Radio Jura: O jakie lokalne inicjatywy chodzi?

O ścieżki rowerowe, chodniki – tego w ogóle nie ma, nie można się tego doprosić.

Obiecane od dłuższego czasu poszerzenie terenów szkolnych w przyszłości na budowę przedszkola. Jest też sprawa nadzoru nad kanalizacją.

Dla tych terenów to szansa na większe pieniądze i wreszcie oczekiwany rozwój.

Wyliczyliśmy budżet przyszłej gminy i wiemy doskonale z naszych symulacji, że damy sobie radę. Zostaną nam 2 miliony złotych na czysto po opłaceniu wszystkich wydatków, które są związane z prowadzeniem gminy i wiemy, że skorzystamy z dotacji administracji z ministerstwa. Jesteśmy przekonani, że potrafimy wykorzystać środki unijne, które są na obszary wiejskie, a istniejąca gmina w zerowym stopniu nie korzysta z dopłat unijnych.

– mówili Marian Cieślik i Janusz Soluch z grupy inicjatywnej na rzecz referendum. Głosowanie aby było ważne musi zebrać ponad 5100 głosów. Oznacza to że muszą wziąć w nim udział także mieszkańcy spoza terenów, które zamierzają stworzyć nową gminę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023