Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejska Galeria Sztuki po wernisażu wystawy pt. „Qunszt”

Facebook Twitter

Ta ekspozycja przybliża dość unikatowe dziedziny sztuki. Miejska Galeria Sztuki już po pierwszym w tym roku wernisażu.

Miejska Galeria Sztuki
Miejska Galeria Sztuki

Miejska Galeria Sztuki już po pierwszym wernisażu w 2024 roku. W salach wystawowych nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Qunszt”. Swoje prace z ceramiki i szkła prezentuje tu ośmiu artystów, pracowników Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Joanna Matyja: Zobaczymy prace, które na przykład w pierwszym momencie mogą się kojarzyć z takimi naturalnymi kokonami jakiś wielkich owadów. Są prace, które wyglądają, jakby były ilustracją do baśni o Królowej Śniegu, o postaci zaklętej w kawałku lodu. Są przepiękne prace Stanisława Soboty, które wyglądają jak fragmenty oderwane od jakiegoś kolorowego, barwnego lodowca. Są też takie prace, które wyglądają, jakby były wykute z kamienia, a są ceramiką. Dużo jest takich właśnie tropów, ścieżek, którymi można podążać oglądając tę wystawę.

Mówi Joanna Matyja. Jedną z pierwszych wystaw po nowym roku już można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki. Ekspozycja przybliża dość unikatowe dziedziny sztuki.

Joanna Matyja: „Qunszt” czyli te niezwykłe umiejętności, niezwykły talent i pewna precyzja wykonania. A dlaczego taki tytuł? Bo obiektami prezentowanymi na tej wystawie są obiekty ze szkła i ceramiki. Jakkolwiek te obiekty ze szkła i ceramiki mają bardzo dużo wspólnego z rzeźbą klasyczną, to jednak one powstają w inny sposób. One powstają na granicy ogromnych możliwości kreacyjnych, ale wymagają też sporej wiedzy technologicznej.

Fot. Miejska Galeria Sztuki

„Qunszt” to najnowsza propozycja wystawowa częstochowskiej galerii. Możemy ją podziwiać do 3 marca. Ceramika to sztuka bardzo bliska każdemu z nas.

Joanna Matyja: Tak naprawdę to one nam się w najprostszy sposób kojarzą z naszym życiem, ze sztuką użytkową. Bo przecież szkło i ceramika to jest coś, z czym mamy do czynienia na co dzień w postaci mis, wazonów, szklanek i tak dalej. A tu jednak mamy możliwości i  okazję podziwiania fantastycznych wytworów wyobraźni tych artystów. Powstają obiekty, które nas zaskakują, które mają bardzo wiele odniesień do inspiracji czerpanych z różnych źródeł.

Zachęcała Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki.

Miejska Galeria Sztuki

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj