Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe wystawy w MGS, czyli co najmniej 3 powody, aby odwiedzić częstochowską galerię

Facebook Twitter

Od fotografii po rzeźbę. W Miejskiej Galerii Sztuki marzec obfituje w nowe ekspozycje, które przyciągają uwagę miłośników sztuki różnorodnością form i tematów.

wystawy w MGS

Wystawy w MGS

W Sali Śląskiej rozpoczęła się prezentacja wystawy dwóch twórców, fotografika Tomasza Sikory i animatora Artura Wolskiego. Ekspozycja nosi tytuł „Obraz i słowo”, a główne jej założenie zdradza Joanna Matyja z częstochowskiej galerii:

Joanna Matyja: 57 znakomitych osób twórców kultury, to byli głównie literaci, ale też aktorzy, reżyserzy filmowi, poeci, dostali do wyboru fotografie Tomka Sikory, mieli wybrać jedną z nich i na jej podstawie napisać krótki tekst literacki, taką impresję literacką albo fragment jakiegoś opowiadania, wiersz i tak dalej. No i powstały faktycznie takie dialogujące ze sobą fragmenty dwóch różnych dziedzin sztuki, czyli fotografia zilustrowana tekstem literackim. Myślę, że wielu zwiedzających w tych krótkich historiach odnajduje swoją historię.

Z kolei w Sali Poplenerowej prezentacja pt. „Diagnoza dynamiki”. Swoje wielkoformatowe prace wystawia tutaj młody artysta – Michał Szumlas, rzeźbiarz i rysownik:

Joanna Matyja: Postanowił dokonać swego rodzaju dialogu między dziedzinami sztuki, to znaczy tworzy rzeźby, które się przekładają na rysunki, albo odwrotnie rysunki, które się przekładają na rzeźby, również w takich dialogicznych postawach. Jak się ogląda tę wystawę, to zachęcam, żeby państwo patrzyli na rzeźbę na tle rysunku z pewnej perspektywy i wtedy powstaje obiekt tak jakby 3D, to jest ciekawy eksperyment wzrokowy.

Obie wystawy możemy oglądać do 21 kwietnia. W marcu w Miejskiej Galerii Sztuki jest również sporo miejsca dla prac z najstarszego w Polsce, Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Jurajska jesień”:

Joanna Matyja: Organizowane już przez 49 kolejnych edycji, właściwie nieprzerwanie, bo nawet stan wojenny nie zaważył na organizacji tego pleneru ani pandemia, on się tam trochę w innej formie odbywał, ale był i nadal trwa. O tej  49 edycji mówimy z lekkim przymrużeniem oka, ale to ma swoje znaczenie, że ona jest przed jubileuszowa, w przyszłym roku 50. plener i w takich okolicznościach sporo pojawia się refleksji zarówno o historii tego pleneru, jak i o jego przyszłości.

Informuje Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki. Artyści zrzeszeni w Związku Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego po raz kolejny prezentują swoje spojrzenie na nasz region, jesienią ubiegłego roku odbyli plener na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Malarskie dzieła to jego efekt, polecamy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj