Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Welcome Centre już działa w UJD przy Waszyngtona – z myślą o zagranicznych studentach

Facebook Twitter

UJD coraz mocniej stawia na współpracę międzynarodową. Uniwersytet w Częstochowie otworzył właśnie nową jednostkę uczelni – Welcome Centre, której zadaniem będzie pomoc studentom z zagranicy w zaaklimatyzowaniu się w naszym mieście.

Welcome centre
fot.ujd.edu.pl

Welcome Centre odwiedziliśmy z naszym mikrofonem

Janusz Kapuśniak: Głównym celem jest przede wszystkim zapewnienie opieki studentom, ale także pracownikom i doktorantom, którzy przyjeżdżają do naszej uczelni. Mamy zamiar przede wszystkim pomagać w takich kwestiach socjalno-bytowych związanych z pobytem, sprawami wizowymi, zamieszkania i wieloma innymi, które są potrzebne w tych pierwszych dniach pobytu. Chodzi przede wszystkim o dobre zaklimatyzowanie się tych osób w naszej uczelni, więc chcemy zaproponować im pewien program socjalny, wyjazdy, wycieczki, żeby oni czuli się u nas dobrze.

Pomysł stworzenia Welcome Centre przybliża prof. Janusz Kapuśniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą w UJD. Punkt przyjęć interesantów z zagranicy działa już w siedzibie uczelni przy ul. Waszyngtona. Obecnie obsługiwani się studenci, a w przyszłości będą też pracownicy naukowi:

Agnieszka Jeż-Jakubczak: Podpisaliśmy deklarację i dzięki temu jesteśmy na mapie Polski jako dziewiąte centrum euro access w Polce. Co to oznacza dla nas? Jest to jak gdyby brama dla naukowców, osób, które chcą rozwijać się naukowo we wszystkich dziedzinach, pozwala to na wymianę doświadczeń pomiędzy uczelniami właściwie na całym świecie, mamy dzięki temu dostęp do szeregu różnego rodzaju spotkań online, praktycznie codziennie odbywa się coś w uczelniach partnerskich.

Punkt zajmuje się również szeroko rozumianą współpracą z zagranicą, mówi Agnieszka Jeż-Jakubczak z UJD:

Agnieszka Jeż-Jakubczak: Udało nam się stworzyć tzw. pakiet miękkiego lądowania, które otrzymują osoby, zanim przyjadą do Częstochowy, w tym pakiecie są dostępne informacje jak poruszać się z lotniska na dworzec i z dworca tak, żeby dotrzeć do Częstochowy. Są tam informacje o cenach biletów, o liniach autobusowych, kolejowych, tramwajowych, jakim numerem dojechać do uczelni, do akademika. Z tego, co wiem, studenci, którzy przyjechali, przekazywali, że było to dla nich pomocne.

Welcome Centre realizowany jest w ramach projektu „Welcome to Poland”. Pomaga zaadaptować się w uczelni, ale też w naszym mieście, dodaje specjalistka centrum Agnieszka Jeż-Jakubczak. Właśnie otwarta jednostka wpisuje się też w zaszczytny tytuł, jaki zyskał UJD – Uniwersytetu Europejskiego:

Bartłomiej Kowalik: Welcome Centre to punkt, w którym na pewno pomożemy studentom i pracownikom w pierwszych krokach na uczelni, pomożemy w aklimatyzacji, w kwestiach związanych z legalizacją, przedstawimy im naszą uczelnię, to co można robić w mieście, w regionie, generalnie zakres działań Welcome jest bardzo wysoki. Ten punkt powstał w ramach projektu, środki pozyskaliśmy z Narodowej Agencji Wymiany Akademckiej, jest to program ”Welcome to Poland”.

Dodaje starszy specjalista ds. współpracy z zagranicą – Bartłomiej Kowalik.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024