Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Fundusze wojewódzkie na 2024 rok – sporo na drogi, dla kultury i infrastruktury oraz dla szpitala na Parkitce

Facebook Twitter

Wojewódzkie pieniądze zostaną rozdysponowane na potrzebne inwestycje również w naszym mieście i regionie. Przegłosowano rekordowy budżet województwa śląskiego na 2024 rok.

Fundusze wojewódzkie

Mieszkańców, szczególnie w subregionie północnym interesuje kwota przeznaczona na drogi. Kilka odcinków czeka na modernizację.

Stanisław Gmitruk: Będzie kontynuowana modernizacja generalna, wręcz budowa drogi 786. Wiemy, że ta droga od Częstochowy aż do granicy z woj. świętokrzyskim składa się z kilku odcinków, bardzo dużo inwestycji zrobiono np. w gminie Mstów, Św. Annie, Luboczy i Starym Koniecpolu. W tym roku będzie kontynuowana inwestycja od przejazdu w Koniecpolu do granic woj. świętokrzyskim. 4 kilometry, to jest największej inwestycja w Subregionie Północnym.

Informował Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. Plany województwa z siedzibą w Katowicach na szczęście sięgają i do nas. To np. projektowane obwodnice.

Stanisław Gmitruk: Będzie budowana obwodnica Koziegłów. Na razie jest zapisana mała jak na takie inwestycje kwota półtora miliona złotych, ale na sprawy projektów przygotowawczych. Wiemy, że już się zacznie. No i sprawy drobniejsze typu remonty, modernizacja dróg, utrzymanie zimowe, letnie itd. Jeśli chodzi o drogi.

Znaczna część środków z tegorocznego budżetu województwa śląskiego zostanie przekazana na drogi i łączność. Z kolei z wydatków na ochronę zdrowia, w 2024 roku znaczące wsparcie uzyska szpital na Parkitce. Dzięki funduszom z województwa, nowy sprzęt trafi m.in do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, okulistycznego, czy neonatologii.

Stanisław Gmitruk: Jest zapisana w budżecie województwa śląskiego kwota 35,6 mln złotych. To nawet sobie trochę trudno wyobrazić. I w rankingu trzydziestu sześciu szpitali, które są prowadzone na zasadzie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jesteśmy na drugim miejscu po szpitalu świętej Barbary w Sosnowcu, który ma około 48 milionów złotych.

Dodaje wiceprzewodniczący Stanisław Gmitruk. Budżet województwa śląskiego na 2024 rok będzie najwyższy w historii, a zaplanowane wydatki przekroczą 3,5 mld zł. Poza drogami, pieniądze trafią też na administrację publiczną oraz kulturę. Ochrona zdrowia znalazła się na czwartym miejscu pod kątem wysokości zapisanych kwot.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj