Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Matematyka jest dla każdego. W ROK-u ogłoszą laureatów konkursu pod patronatem UNESCO

Facebook Twitter

Matematyka jest dla każdego, przekonali się o tym uczniowie, którzy wzięli udział w specjalnym konkursie w ramach Międzynarodowego Dnia Matematyki, organizowanego pod auspicjami UNESCO.

Matematyka jest dla każdego. W ROK-u ogłoszą laureatów konkursu pod patronatem UNESCO

Dziś (27.04.) w częstochowskim ROK-u poznamy laureatów.

Daria Adamczyk: Ten dzień obchodzony jest na całym świecie i co roku pod innym hasłem. W konkursie wzięły udział 52 placówki z całego makroregionu częstochowskiego. To były powiaty takie jak Blachownia, Zawiercie, Częstochowa, Myszków, Kłobuck, Kłomnice, a w konkursie brały udział dzieci zarówno pełnosprawne, jak i niepełnosprawne. Tworzyły pracę plastyczną, w której miały przedstawić matematyczny krajobraz Polski. Trudne zadanie, ale które łączy ze sobą logikę, matematykę i plastykę, czyli takie sztuki, które wyzwalają myślenie kreatywne i myślenie logiczne.

– mówi Daria Adamczyk, nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie. Międzynarodowy Dzień Matematyki co roku nawiązuje do liczby Pi. W tym roku też była obecna w pracach plastycznych. W czwartkowe popołudnie zaplanowano wręczenie nagród, nie zabraknie w trakcie podsumowania wspólnej zabawy. Taką atmosferę miał też konkurs adresowany też do najmłodszych, mówi nauczycielka Jadwiga Grząba:

Jadwiga Grząba: Dzieci były bardzo zadowolone, że w ogóle brały udział, że mogły coś pokazać, co potrafią. Jesteśmy ośrodkiem szkolno – wychowawczym i nasze dzieci pokazują to, czego się nauczyły, co potrafią, co im sprawia radość, nawet jeśli tego nie potrafią przelać na papier – tak jak inne pełnosprawne dzieci – tak ze swoich osiągnięć bardzo się cieszą.

Daria Adamczyk: W tych pracach odkryliśmy kąty i linie proste i wielkości, i bryły, i figury geometryczne, przekładały na język matematyki – język plastyki. To, co potrafią.

– jak dodaje Daria Adamczyk.

Matematyka jest dla każdego. Wszystkie dzieci doskonale poradziły sobie z plastycznym przedstawieniem matematyki

Daria Adamczyk: Wszystkie prace, podkreślam wszystkie – były na niesamowicie wysokim poziomie. Chodziło nam o to, żeby dzieci poznając matematykę dobrze się bawiły. Żeby to nie były tylko cyfry, liczby i puste teorie, żeby to było przełożenie na prawdziwy, realny świat widziany ich oczami w każdej formie, którą dziecko jest w stanie nam przekazać. To był niesamowity sprawdzian wiedzy matematycznej dla dzieci. Nie musieliśmy pytać, ile jest dwa, dodać dwa. Chcemy też przekazać pozostałym dzieciom z innych placówek: Niczego w życiu nie należy się bać. Wszystko należy zrozumieć.

Podsumowanie konkursu zaplanowano w Regionalnym Ośrodku Kultury, całość przygotował Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 z Wydziałem Edukacji pod patronatem rektora Politechniki i Prezydenta Miasta. Najlepsze prace zobaczymy na pokonkursowej wystawie w formie online.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj